Yazılım Mühendisi Maaşları

Yazılım Mühendisi, her çeşit elektronik ve mekatronik cihazın yazılımsal, algoritma kurulum, tasarım, bakım ve onarımını yapan mühendistir. Yazılım mühendisliğinin popülaritesi son dönemde oldukça artmakta, Dünya genelinde yazılım mühendisliğinin yeri çok farklı noktalara taşınmaktadır. Bugün kullanmakta olduğumuz neredeyse bütün elektronik ve mekatronik cihazlar bir yazılım sahiptir ve ilgili yazılım mühendisi tarafından geliştirilmişlerdir. Piyasada genelde lakapları “Yazılımcı” olarak anılan bu yazılım mühendisi maaşları ve görevleri arasında:

 • Yazılımsal ve donanımsal programlama
 • Algoritma yaratma
 • Yazılımsal proje takip ve yönetim
 • Programlama
 • Android & IOS programlama
 • Uygulama geliştirme

gibi görevler bulunur. Yazılım Mühendisliği, Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de yıldızı oldukça parlak mesleklerden birisi haline gelmiştir. Bugün, bilişime, elektroniğe ve donanıma ihtiyaç duyan her firma, bünyesine mutlaka bir “Yazılımcı” katma ihtiyacı hissetmektedir. Nitekim yazılım mühendisi, yazılım dillerinin kompleks yapıları ve algoritmik düzenlerine hakim olduğu için, şirket için koordinasyon ve stres yönetiminde de başarılı olabilmektedirler. Firma sahipleri bunu bildiği için, günümüzde pek çok “IT, CTO vb.” gibi, içerisinde mutlak yazılım bilgisi gerektiren şirket pozisyonlarını ortaya çıkartmıştır. Yazılım mühendisi ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki mühendislik ofislerine, mühendis talebinin niceliğine, faaliyette olan mühendislerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Yazılım mühendisi maaşları hakkında bilgi vermeden önce yazılım mühendisi olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur? 

Yazılım Mühendisi olmak için, ülkemizdeki herhangi bir devlet/vakıf üniversitesinin Mühendislik Fakültesinde yer alan Yazılım Mühendisliği Lisans (4 yıllık) programı başarıyla tamamlamak yeterlidir. Mühendislik fakültesinde alınan 8 dönemlik ders ve sınavların sonunda, lisans programını başarıyla tamamlayan adaylar Yazılım Mühendisi olarak iş hayatına atılırlar. Yeni Mezun Yazılım Mühendisleri, dilerlerse bir özel şirkette kariyerine, dilerse kamu personel seçme (KPSS) sınavıyla devlette memur statüsünde Mühendis olarak işlerine başlayabilirler. Bunun haricinde mezuniyetinin akabinde yüksek lisans ve doktorayla akademik kariyer de yapma hakları mevcuttur.

Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Kazanır? 

Yazılım Mühendisliği, son zamanlardaki şaşırtıcı popülarite ivmesine oranla kazançlarında da oldukça artışlar görülen meslek haline gelmiştir. Yazılım mühendisleri, zorlu 8 dönemlik eğitim öğretimin ardından, mühendis diplomasıyla piyasanın talep ve eksiğini gidermektedir. Son dönemde Yazılım Mühendislerine duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Elbette yurtiçi ve yurtdışında çalışan Yazılım mühendislerinin maaşları, yaptıkları işin kalitesi ve bireysel edinimleriyle değişkenlik göstermektedir.

Özel Sektörde Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? – 2020 Yazılım Mühendisi Maaşları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir Yazılım Mühendisinin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Yazılım Mühendisi Maaşı 2250 TL – 4100 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Yazılım Mühendisi Maaşı 4100 TL – 6250 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Yazılım Mühendisi Maaşı 6250+ TL +Prim

Devlette Çalışan Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2020 Kamu Yazılım Mühendisi Maaşları 

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan Yazılım Mühendisleri için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Yazılım Mühendisi Maaşı 4910 TL
En Yüksek Kademe Yazılım Mühendisi Maaşı 5250 TL

Yazılım Mühendislerinin Çalışma Şartları Nasıl?

Yazılım Mühendisleri, diğer mühendislik alanlarının aksine çalışma şartları, çalıştığı şirketin şartlarına oranla biraz daha rahat denebilecek mühendislik dalıdır diyebiliriz. Nitekim bu alanda kariyerini geliştiren bireyler, genellikle vakitlerini bilgisayarla geçirmekten keyif alan, yaptığı işi, bir işten ziyade zevk aldığı bir aktivite olarak görmeyi becerebilmektedir. Elbette çalışma şartlarının çok zorlayıcı olduğu firmalar olsa da genellikle çalışma şartlarının rahat olduğunu söyleyebiliriz. Hatta öyle ki, bazen bu rahatlığı Starbucks’da elinde kahvesiyle işlerini yürüten “Yazılımcı”larda görmek mümkün.

Yazılım Mühendisinin İş İmkanları Nelerdir?

Son dönemde ülkemizdeki üniversite ve mühendislik fakültelerinin sayısının giderek artmasıyla birlikte her yıl piyasada pek çok yazılım mühendisi yeni mezun olarak işe başlamaktadır. Elbette bu durum, yazılım mühendisinin iş imkanları konusunda sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Belli başlı bazı büyük şehirlerdeki yazılım ve elektroniğe dair projelerine yapılan yatırımlar, ülkemizdeki yazılım mühendisi talebini arttırmakta ve yazılım mühendislerine yeni kapılar açmaktadır. Bunun yanı sıra yazılım mühendisleri, proje takibi, ekip liderliği, şirket yönetimi de yapabilmekte, üniversitede akademisyen olabilmektedir. Bu gibi ek iş kolları da yazılım mühendisleri için avantaj ve ek gelir kapısı olmaktadır. Elbette gelişen Dünya, pek çok elektronik ve mekatronik inovasyonların artmasıyla birlikte yazılım mühendislerinin de iş imkanları giderek artmıştır. Bugün pek çok firma, bünyesinde yazılım mühendisine ihtiyaç duymaktadır.

yurtdışında yazılım mühendisliği okumak

Yurt Dışında Okuyarak Türkiye’de Yazılım Mühendisi Olunur Mu?

Pek tabi yurt dışında herhangi bir üniversitede okuyarak yazılım mühendisi olunabilir ancak ülkemizde bu mesleği icra etmenin, projelere yasal olarak imza atabilmenin ve devlet kurumlarında çalışabilmenin belli başlı bazı şartları vardır. Bunların başında denklik gelmektedir. Yurt dışında yazılım mühendisliği okuduğunuz üniversitenin, ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) uyarınca, kanun ve tüzüklerinde belirtilen kurallara uygun olarak denkliği bulunması gerekir. Yani sizin tıpkı Türkiye’de bir üniversitenin yazılım mühendisliğini bitirmiş gibi gereken nitelik ve şartlara sahip, YÖK tarafından kabul görmüş bir üniversitede yazılım mühendisliği okumanız gerekir. Bunun en bilinen iki aşaması vardır Bunlardan birisi YÖK tarafından denklik verilmiş üniversitedir. Yani siz, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavdan alacağınız puanla yurt dışında, YÖK tarafından tanınan bir üniversitede yazılım mühendisliği okur ve tıpkı Tükiye’deki bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinden mezun gibi yazılım mühendisi unvanını alırsınız. Yurt dışında okuyarak Türkiye’de yazılım mühendisliği yapmanın bir diğer koşulu ise yine YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olup denklik sınavına girmenizdir.

Yazılım Mühendisliği Denklik Sınavı

Yurt dışında, YÖK tarafından tanınan ancak denklik sınavına tabi tutulmuş bir üniversitede yazılım mühendisliği okuduktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde “Yazılım Mühendisi” unvanıyla iş yapabilmeniz için denklik sınavı denen, sizin bu ülkedeki yazılım mühendislerine denk olduğunuzu gösteren sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınav genellikle okuduğunuz bölüm hakkında çeşitli sorulardan oluşur ve denklik sınavında başarılı olmanız için en az 50 puan almanız yani soruların yarısını doğru cevaplamanız gerekmektedir. Aksi takdirde denklik alamaz ve piyasada 2 yıllık yazılım teknikeri statüsünde çalışmaya başlarsınız. Bugün yurt dışında pek çok üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır. Ancak başvuru ve kayıt yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Nitekim pek çok danışman firma “YÖK denkliği olan üniversite!” sloganıyla öğrenci çeker. Ancak onların pek çoğu YÖK’ün tanıdığı ama denklik sınavı şartı koyduğu üniversitelerdir. Bu yüzden başvuru ve kayıt sırasında, kayıt yapılacak üniversitenin şartlarına ve YÖK ile ilişkisine özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca denklik sınavı yazılım mühendisi maaşları konusunda belirleyici faktörlerdendir.

Yazılım Mühendislerinin Kullandığı Programlar

Günümüzde bilişim sektöründeki, yazılım programlarının ve teknolojinin ilerlemesiyle artık mimarlar, yazılım mühendisleri ve diğer tüm mühendisler, çizim ve projeleri bilgisayar başından yapmaktadır. Bunun için gerek üniversitede gördükleri programlar, gerekse okul sonrası piyasada kendilerini geliştirmeye yönelik pek çok program kullanmaktadırlar. Bu programlar:

 • Swift
 • Visual Studio Code
 • AutoDesk ailesi
 • Sublime TEXT
 • SketchUP
 • SolidWorks
 • CATIA

gibidir. Bunların yanı sıra Photoshop, excel, microsoft office programları ve bazı yazılım programlarını bilmek, yazılım mühendislerine meslekleri ve prestijlerinde avantaj sağlamakta, onları rakiplerinden bir adım öne taşımaktadır. Ayrıca yine rakiplerinden önde olmak isteyen yazılım mühendisi adayları, lisans öğrenimleri sırasında çift anadal, yandal gibi programlara yaparak, ek bir meslek sahibi olabilir, bilgi donanımlarını arttırabilirler.