Uçak Mühendisi Maaşları

Uçak mühendisi maaşları

Uçakların pek çok mekanik, materyal, uçuşa hazırlanmasındaki teknik süreç ve uçak yapım projelerini geliştiren kişidir uçak mühendisi. Bugün söz konusu uçak mühendisi maaşları olduğunda Dünya’nın pek çok ülkesinde yüksek kazançlı ve gözde mühendisliklerden birisidir uçak mühendisi. Nitekim gerek mühendislik bilgisi, gerek hava yolundaki gelişmeler, uçak mühendislerine pek çok iş alanı ve yüksek kazançlar sağlamaktadır. Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de uçak mühendisi maaşları olarak yüksek gelirler elde etmekte ve statüsü yüksek yerlerde iş sahibi olabilmektedirler. Ülkemizdeki pek çok hava yolu firması bünyesindeki teknik ekipte çalıştıracak uçak mühendisine ihtiyaç duymaktadır. Uçak mühendisi görevleri arasında:

  • Yapılacak uçağın teknik taslağını hazırlamak,
  • Uçak motor ve geliştirme,
  • Uçak teknik sistemlerinin geliştirilmesi,
  • Uçak üretim ve gelişim fabrikasında çalışmak,
  • Yapım sonrası uçakların bakım ve gelişiminde yer almak

gibi görevler bulunur. Bugün ülkemizde Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Atlas Global vb. pek çok hava yolu firması uçak üretmemektedir. Ancak uçak üretmiyor olmak bünyesinde uçak mühendisi çalıştırmayacağı anlamına gelmiyor. Satın aldıkları uçakların bakım, onarım ve gelişim süreçlerinde pek çok uçak mühendisi çalışmaktadır. Ayrıca ülkemizden de pek çok uçak mühendisi, Boeing, Airbus gibi büyük uçak üretici firmalarında işe girmişlerdir.  Uçak Mühendisleri ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki hava yolu firmalarına, mühendis talebinin niceliğine, faaliyette olan mühendislerin nitelik ve öz geçmişlerine bakmak gerekir. Uçak mühendisi maaşları hakkında bilgi vermeden önce uçak mühendisi olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Uçak Mühendisi Olunur?

Uçak Mühendisi olmak için, ülkemizdeki herhangi bir devlet/vakıf üniversitesinin Havacılık ve Uzay Mühendisliği Fakültesinde yer alan Uçak Mühendisliği Lisans (4 yıllık) programı başarıyla tamamlamak yeterlidir. Mühendislik fakültesinde alınan 8 dönemlik ders ve sınavların sonunda, lisans programını başarıyla tamamlayan adaylar Uçak Mühendisi olarak iş hayatına atılırlar. Yeni Mezun Uçak Mühendisleri, dilerlerse bir özel şirketlerde, hava yollarında kariyerine, dilerse kamu personel seçme (KPSS) sınavıyla devlette memur statüsünde Mühendis olarak işlerine başlayabilirler. Elbette uçak mühendisi maaşları söz konusu olduğunda özel hava yolları daha kazançlı görünmektedir. Bunun haricinde mezuniyetinin akabinde yüksek lisans ve doktorayla akademik kariyer de yapma hakları mevcuttur.

sektörel maaşlar

Uçak Mühendisi Ne Kazanır? 

Günümüzde Dünya’nın hemen her ülkesinde uçak mühendisleri oldukça yüksek maaşlarda çalışmakta ve statüleri yetkin konumda iş görmektedirler. Nitekim hava yollarında çalışan hemen her kademe oldukça prestijli ve yüksek ücret sahibi iş kollarıdır. Ülkemizde de uçak mühendisleri pek çok hava yolu firmasında yüksek maaşlarda çalışmaktadır. Elbette bunun için gerekli donanıma, yabancı dile ve kendisini geliştirmişliğe sahip olması gerekir.

Özel Sektörde Uçak Mühendisi Maaşları Ne Kadar? – 2020 Uçak Mühendisi Maaşları 

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir Uçak Mühendisinin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Uçak Mühendisi Maaşı 3000 TL – 4500 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Uçak Mühendisi Maaşı 4500 TL – 6250 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Uçak Mühendisi Maaşı 6250+ TL +Prim

Devlette Çalışan Uçak Mühendisi Maaşları Ne Kadar? – 2020 Kamu Uçak Mühendisi Maaşları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan Uçak Mühendisleri için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Uçak Mühendisi Maaşı 4910 TL
En Yüksek Kademe Uçak Mühendisi Maaşı 5650 TL

sana en yakın hizmet ve ofisi bul

Uçak Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Dünya’da ve ülkemizde uçak mühendisi olan bireylerin çalışma şartları bireyin kendisini geliştirmişliğiyle orantılıdır. Kendisini geliştirmiş, dil yeterliliği, matematik ve fizik konusunda yeterli bilgi donanımına sahip uçak mühendisleri için çalışma şartları ortalamadır diyebiliriz. Elbette uçak mühendisi çalışma şartlarında çalışılan firmanın da yapısı ve büyüklüğü önemlidir. Nitekim ülkemizdeki uçak mühendisleri, daha çok bir uçağın uçuş sonrası bakım ve gelişimiyle ilgilenmektedir. Ancak Boeing, Airbus gibi şirketlerde çalışan uçak mühendisleri için çalışma şartları oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Nitekim uçak üreten bir şirkette çalışan uçak mühendisi, uçağın teknik pek çok tasarım ve gelişim aşamasında yer alır. Elbette buna orantılı olarak da uçak mühendisi maaşları yüksektir.

Uçak Mühendisi İş İmkanları Nasıl?

Elbette bu sorunun yanıtı uçak mühendisi olacak adayın kendisine kattığı beceri ve donanımlarla doğru orantılıdır. Kendisine gerek yabancı dil konusunda, gerek matematik, fizik ve mühendislik bilgisi konusunda geliştirmiş adaylar için iş imkanları oldukça fazla maaşları yüksek olacaktır. Bunun yanında kendisini geliştirmeyen, yabancı dil bilmeyen mezun adaylar ise iş bulma konusunda zorlanabilirler. Elbette uçak mühendisi olan adaylar sadece mühendislik ve teknik alanlarında çalışmak zorunda değildir. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayan uçak mühendisleri, alanlarında akademik kariyer yaparak üniversite hocası da olabilmektedirler.

yurt dışında uçak mühendisliği okumak

Yurt Dışında Okuyarak Türkiye’de Uçak Mühendisi Olunur Mu?

Pek tabi yurt dışında herhangi bir üniversitede okuyarak uçak mühendisi olunabilir ancak ülkemizde bu mesleği icra etmenin, projelere yasal olarak imza atabilmenin belli başlı bazı şartları vardır. Bunların başında denklik gelmektedir. Yurt dışında uçak mühendisliği okuduğunuz üniversitenin, ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) uyarınca, kanun ve tüzüklerinde belirtilen kurallara uygun olarak denkliği bulunması gerekir. Yani sizin tıpkı Türkiye’de bir üniversitenin uçak mühendisliğini bitirmiş gibi gereken nitelik ve şartlara sahip, YÖK tarafından kabul görmüş bir üniversitede uçak mühendisliği okumanız gerekir. Bunun en bilinen iki aşaması vardır Bunlardan birisi YÖK tarafından denklik verilmiş üniversitedir. Yani siz, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavdan alacağınız puanla yurt dışında, YÖK tarafından tanınan bir üniversitede uçak mühendisliği okur ve tıpkı Tükiye’deki bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinden mezun gibi uçak mühendisi unvanını alırsınız. böylece uçak mühendisi maaşları konusunda negatif etkide kalmazsınız. Yurt dışında okuyarak Türkiye’de uçak mühendisliği yapmanın bir diğer koşulu ise yine YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olup denklik sınavına girmenizdir.

Uçak Mühendisliği Denklik Sınavı

Yurt dışında, YÖK tarafından tanınan ancak denklik sınavına tabi tutulmuş bir üniversitede uçak mühendisliği okuduktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde “uçak Mühendisi” unvanıyla iş yapabilmeniz için denklik sınavı denen, sizin bu ülkedeki uçak mühendislerine denk olduğunuzu gösteren sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınav genellikle okuduğunuz bölüm hakkında çeşitli sorulardan oluşur ve denklik sınavında başarılı olmanız için en az 50 puan almanız yani soruların yarısını doğru cevaplamanız gerekmektedir. Aksi takdirde denklik alamaz ve piyasada 2 yıllık uçak teknikeri statüsünde çalışmaya başlarsınız. Bugün yurt dışında pek çok üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır. Ancak başvuru ve kayıt yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Nitekim pek çok danışman firma “YÖK denkliği olan üniversite!” sloganıyla öğrenci çeker. Ancak onların pek çoğu YÖK’ün tanıdığı ama denklik sınavı şartı koyduğu üniversitelerdir. Bu yüzden başvuru ve kayıt sırasında, kayıt yapılacak üniversitenin şartlarına ve YÖK ile ilişkisine özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca denklik almak uçak mühendisi maaşları konusunda artı etki sağlayacak faktörlerden birisidir.