Mekatronik Mühendisi Maaşları

mekatronik mühendisi maaşları

Yazılım teknolojisindeki hızlı gelişmelerin yansımalarını, makine ve bilgisayarla birleştiren, robotik araç ve cihazlar üreten kişidir mekatronik mühendisi. Günümüzde mekatronik mühendisi maaşları söz konusu olduğunda, gelişen Dünya’da hızla kazançları artan meslek dallarından birisi haline gelmiştir. Elbette bu gelişme, ülkemiz için henüz yeteri kadar ilerleme katedememiştir Nitekim ülkemizde, robotik bilimi üzerine üretim yapan, cihaz geliştiren büyük ölçekli firmalar bulunmamaktadır. Ancak yakın zamanda üniversitelere konulan mekatronik mühendisliği, büyük bir heyecanla makine, bilgisayar ve elektronik mühendisliklerini buluştuğu nokta olmayı hedefledi. Mekatronik mühendisi görevleri arasında;

 • Makine sistemleri,
 • Bilgisayar ve donanım yapısı,
 • Elektronik ve robotik sistemler,
 • Robotik yazılım ve donanım üretme,
 • Proje yönetimi,
 • Yapay zeka donanım prototipleri,
 • Gelişmiş teknoloji takibi

gibi görevler bulunur. Her ne kadar oldukça güçlü mühendislik alanlarının birleştiği bir bölüm olsa da, her alan için ayrı uzmanlık gerektiren, oldukça zor ve mensuplarının pek çoğunun mevcut mühendisliklerden sadece birisinde devam ettiği görülen alandır mekatronik mühendisliği. Nitekim makine, elektronik ve bilgisayar, zaten başlı başına lisans programları bulunan ve içeriği oldukça zorlayıcı mühendislik alanlarıdır. Hal böyle olunca, robotik teknolojisinde birleşen mekatronik mühendisliği için, salt bu alanda ilerleyen mühendisler bulmak oldukça zordur. Mekatronik mühendisi ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki mühendislik ofislerine, mühendis talebinin niceliğine, faaliyette olan mekatronik mühendislerinin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Mekatronik mühendisi maaşları hakkında bilgi vermeden önce mekatronik mühendisi olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Mekatronik Mühendisi Olunur?

Mekatronik mühendisi olmak için, ülkemizdeki herhangi bir devlet/vakıf üniversitesinin Mühendislik Fakültesinde yer alan Mekatronik Mühendisliği Lisans (4 yıllık) programı başarıyla tamamlamak yeterlidir. Mühendislik fakültesinde alınan 8 dönemlik ders ve sınavların sonunda, lisans programını başarıyla tamamlayan adaylar mekatronik mühendisi olarak iş hayatına atılırlar. Yeni Mezun Mekatronik Mühendisleri, dilerlerse bir özel şirkette kariyerine, dilerse kamu personel seçme (KPSS) sınavıyla devlette memur statüsünde Mühendis olarak işlerine başlayabilirler. Bunun haricinde mezuniyetinin akabinde yüksek lisans ve doktorayla akademik kariyer de yapma hakları mevcuttur.

sektörel maaşlar

Mekatronik Mühendisi Ne Kazanır?

Dünya’nın pek çok yerinde mekatronik mühendisliği hızla gelişen ve piyasada talebi artan mesleklerden birisi haline gelmiştir. Nitekim endüstri 4.0’ın gelişmesiyle beraber pek çok makine ve sanayi üretimi yapan firmalar, insan istihdamı yerine üretimleri robotik teknoloji kullanarak yapmayı ve maliyetleri azaltmayı arzu etmektedir. Hal böyle olunca mekatronik mühendisine duyulan ihtiyaç giderek artmış ve bu durum mekatronik mühendislerinin maaşlarını yükseltmiştir. Elbette ülkemiz için ne yazık ki bu geçerli değildir. Nitekim ülkemiz, Dünya teknolojisini geriden takip ettiği için, henüz robotik bilimi pek az sanayi ve firmada kullanılmakta ve mezun pek çok mekatronik mühendisi, robotik dışında makine ve elektronik gibi alanlara yönelmektedir.

Özel Sektörde Mekatronik Mühendisi Maaşları Ne Kadar? – 2020 Mekatronik Mühendisi Maaşları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir Mekatronik Mühendisinin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Mekatronik Mühendisi Maaşı 2250 TL – 3800 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Mekatronik Mühendisi Maaşı 3800 TL – 5250 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Mekatronik Mühendisi Maaşı 5250+ TL +Prim

Devlette Çalışan Mekatronik Mühendisi Maaşları Ne Kadar? – 2020 Kamu Mekatronik Mühendisi Maaşları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan Mekatronik Mühendisleri için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Mekatronik Mühendisi Maaşı 3910 TL
En Yüksek Kademe Mekatronik Mühendisi Maaşı 4850 TL

Kamu mekatronik mühendisi alımları için memur maaşları yazımıza göz atabilirsiniz.

sana en yakın hizmet ve ofisi bul

Mekatronik Mühendisi İş İmkanları Nasıl?

Dünya’nın pek çok gelişmiş ülkesinde mekatronik mühendisi iş imkanları konusunda oldukça verimli mesleklerden bir tanesidir. Nitekim makine, bilgisayar ve elektronik alanında, robotiğe duyulan ihtiyacın artması, yapay zekanın gelişmesi, piyasadaki mekatronik mühendisi talebini arttırmıştır. Mekatronik mühendisi maaşları yazımızda belirttiğimiz gibi ne yazık ki ülkemiz mekatronik mühendisi talebinin en az olduğu ülkelerden birisidir. Nitekim ülkemizde, robotiğe ve yapay zekaya dair üretim yapan ve istihdam sağlayan pek bir şirket bulunmamaktadır. Çok az firma ve sanayi üretimi yapan firma (%1’lik dilim) ileri teknoloji üretimlerinde mekatronik mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple mekatronik mühendisliği ülkemizde yeni yeni gelişen mesleklerden bir tanesidir.

yurt dışında mekatronik mühendisliği

Yurt Dışında Okuyarak Türkiye’de Mekatronik Mühendisi Olunur Mu?

Pek tabi yurt dışında herhangi bir üniversitede okuyarak mekatronik mühendisi olunabilir ancak ülkemizde bu mesleği icra etmenin, projelere yasal olarak imza atabilmenin ve devlet kurumlarında çalışabilmenin belli başlı bazı şartları vardır. Bunların başında denklik gelmektedir. Yurt dışında mekatronik mühendisliği okuduğunuz üniversitenin, ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) uyarınca, kanun ve tüzüklerinde belirtilen kurallara uygun olarak denkliği bulunması gerekir. Yani sizin tıpkı Türkiye’de bir üniversitenin mekatronik mühendisliğini bitirmiş gibi gereken nitelik ve şartlara sahip, YÖK tarafından kabul görmüş bir üniversitede mekatronik mühendisliği okumanız gerekir. Bunun en bilinen iki aşaması vardır Bunlardan birisi YÖK tarafından denklik verilmiş üniversitedir. Yani siz, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavdan alacağınız puanla yurt dışında, YÖK tarafından tanınan bir üniversitede mekatronik mühendisliği okur ve tıpkı Tükiye’deki bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinden mezun gibi mekatronik mühendisi unvanını alırsınız. Yurt dışında okuyarak Türkiye’de mekatronik mühendisliği yapmanın bir diğer koşulu ise yine YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olup denklik sınavına girmenizdir.

Mekatronik Mühendisliği Denklik Sınavı

Yurt dışında, YÖK tarafından tanınan ancak denklik sınavına tabi tutulmuş bir üniversitede mekatronik mühendisliği okuduktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde “mekatronik Mühendisi” unvanıyla iş yapabilmeniz için denklik sınavı denen, sizin bu ülkedeki mekatronik mühendislerine denk olduğunuzu gösteren sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınav genellikle okuduğunuz bölüm hakkında çeşitli sorulardan oluşur ve denklik sınavında başarılı olmanız için en az 50 puan almanız yani soruların yarısını doğru cevaplamanız gerekmektedir. Aksi takdirde denklik alamaz ve piyasada 2 yıllık mekatronik teknikeri statüsünde çalışmaya başlarsınız. Bugün yurt dışında pek çok üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır. Ancak başvuru ve kayıt yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Nitekim pek çok danışman firma “YÖK denkliği olan üniversite!” sloganıyla öğrenci çeker. Ancak onların pek çoğu YÖK’ün tanıdığı ama denklik sınavı şartı koyduğu üniversitelerdir. Bu yüzden başvuru ve kayıt sırasında, kayıt yapılacak üniversitenin şartlarına ve YÖK ile ilişkisine özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca denklik sınavı mekatronik mühendisi maaşları konusunda belirleyici faktörlerdendir.

Mekatronik Mühendislerinin Kullandığı Programlar

Günümüzde bilişim sektöründeki, mekatronik programlarının ve teknolojinin ilerlemesiyle artık mimarlar, mekatronik mühendisleri ve diğer tüm mühendisler, çizim ve projeleri bilgisayar başından yapmaktadır. Bunun için gerek üniversitede gördükleri programlar, gerekse okul sonrası piyasada kendilerini geliştirmeye yönelik pek çok program kullanmaktadırlar. Bu programlar:

 • Swift
 • Visual Studio Code
 • AutoDesk ailesi
 • Sublime TEXT
 • SketchUP
 • SolidWorks
 • CATIA

gibidir. Bunların yanı sıra Photoshop, excel, microsoft office programları ve bazı mekatronik programlarını bilmek, mekatronik mühendislerine meslekleri ve prestijlerinde avantaj sağlamakta, onları rakiplerinden bir adım öne taşımaktadır. Ayrıca yine rakiplerinden önde olmak isteyen mekatronik mühendisi adayları, lisans öğrenimleri sırasında çift anadal, yandal gibi programlara yaparak, ek bir meslek sahibi olabilir, bilgi donanımlarını arttırabilirler.