Kuaför Maaşları

Kuaför, bir kişinin imajını, tarzını, görünüşünü değiştiren, saç kesim, şekil ve tonunu ayarlayan, sakal kesim, yüz ve cilt bakımı yapan kişidir. Kuaförlük mesleği günümüzün en köklü mesleklerinden birisidir. Tarihi berberlere dayanan kuaförlük, yüzlerce yıldır insanların güzel görünmesine ve bakımlı olmasına katkı sağlamışlardır. Bir zamana kadar kuaför, sadece kadınlara yönelik hizmet veren iş kolu olsa da günümüzde artık berber deyişinin yerini yavaş yavaş kuaföre bıraktığını bilmekteyiz. Kuaför maaşları ve görevleri arasında:

  • Bakım ve güzellik
  • Saç ve sakal kesimi
  • Saça şekil vermek
  • Saç kesimi ve boyama
  • Yüz ve cilt bakımı

gibi görevleri bulunur. Kuaförlük mesleği ülkemizde de oldukça yaygın ve kazançlı mesleklerden birisidir. Özellikle kuaför ve berberlerin kendileri için geliştirmiş olduğu gelin saçı, damat tıraşı gibi pek çok kazançlarını arttıran farklı kesimler mevcuttur. Yine iyi bilinir ki kadın kuaförlüğü, erkek kuaförlüğüne nispeten daha kazançlıdır. Nitekim kadınlara yönelik yapılan kesimler, şekil ve güzellik değişimleri, cilt bakımları maliyetlerine oranla oldukça güzel kazançlar bırakmaktadır kuaförlere. Kuaför ne kadar kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki kuaför, bakım ve güzellik merkezlerine, kuaför talebinin niceliğine, faaliyette olan kuaförlerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Kuaför maaşları hakkında bilgi vermeden önce kuaför olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Kuaför Olunur? 

Kuaför olmak için mutlaka bir ön lisans veya lisans programı okumanıza gerek yok. Ancak kuaförlüğün geçmişten  gelen bir zanaat olduğunu da unutmamak gerekir. Bu tür el becerisine dayanan zanaatler daha çok usta-çırak ilişkisiyle kazanılan edinimlerdir. Eğer bakış açınızın, vizyonunuzun ve yeteneğinizin olduğunu düşünüyor ve kuaför olmak istiyorsanız mutlaka bir kuaförün yanında tecrübe kazanmalı ve yeteneklerinizi nasıl pratiğe dökebileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Üniversitede bununla ilgili okuyabileceğiniz “Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri” bölümü bulunmaktadır. Ancak yine de işin pratiği, işi yapmaktan geçer. Bu yüzden her ne kadar işin tekniği ve teorisini alsanız da, bir süre pratiği tecrübe etmenizi tavsiye ederiz.

Kuaför Ne Kadar Kazanır?

Gün geçtikçe güzelliğe ve bakıma verilen önemin artmasıyla beraber kuaförlere duyulan ihtiyaç da artmıştır. İnsanlar artık dış görünüşlerine daha fazla dikkat etmeye başlamış, imaj ve tarzlarını geçmişe nazaran daha ciddiye almaktadırlar. Bu sayede kuaförlerin de kazançlarının epey arttığını söyleyebiliriz. Elbette yurtiçi ve yurtdışında çalışan kuaför kazançları, yaptıkları işin kalitesi ve bireysel edinimleriyle değişkenlik göstermektedir.

Özel Sektörde Kuaför Maaşları Ne Kadar? 2020 Kuaför Kazançları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir kuaförün Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı kuaförler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Kuaför Maaşı 1800 TL – 2750 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Kuaför Maaşı 2750 TL – 4500 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Kuaför Maaşı 4500+ TL +Prim

Devlette Çalışan Kuaför Maaşları Ne Kadar? 2020 Kamu Kuaförleri Ne Kadar Kazanıyor?

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan kuaförler için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Nitekim bu kişiler kamuda “Kuaför” olarak değil normal memur olarak mesleklerini icra ederler.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Kuaför Maaşı 2978 TL
En Yüksek Kademe Kuaför Maaşı 3150 TL

Kuaförlerin Çalışma Şartları Nasıl? 

Kuaförlerin çalışma şartları neredeyse birbiriyle aynıdır. Elbette sahip olduğu marka imajı ve popülaritesine göre kuaförlerin de gün boyu iş yapanları ve daha az iş yapanları mutlaka vardır ancak bunun kazancı da aynı doğrultuda artmaktadır. Bunun yanı sıra bugün pek çok kuaför, çalışma şartlarını daha da zorlaştırarak, bakım ve makyaj ürünleri, sağlık ürünleri, maske, parfüm hatta çok çeşitli saç ürünleri satarak kazancını arttırmaktadır.

Kuaförlerin İş İmkanları Nasıldır?

Günümüzde pek çok kişi gerek sosyal yaşantısındaki artış gerekse toplum içerisinde bakım ve güzelliğe verilen önemin artmasıyla, kişisel görünüm ve imajlarına daha çok dikkat etmeye başlamıştır. Başlarda sadece saç kesim ve bakımıyla ilgilenen kuaförler, imaja verilen önemin artmasıyla iş alanlarını genişletmiştir. Bugün, popüler bir semtin kuaförüne gittiğimiz zaman, saç kesim, saç bakım, ağda, cilt bakım, manikür, pedikür, moda ve güzelliğe dair pek çok alternatif alanda da hizmet verdiğini görmekteyiz. Her ne kadar kuaförlük çatısı altında işlerini yapıyor olsalar da, bakım ürünleri satarak bir yandan pazarlama ve ticaret yaptıklarını da söyleyebiliriz. Kuaförlerin iş imkanları gün geçtikçe genişlemekte ve kazançlarını doğru orantıda arttırmaktadır. Elbette her meslekte olduğu gibi kuaförlükte de olduğu gibi, yaşadığı ülke, mesleğe etki etmektedir. Gelişmekte olan, moda ve bakımın, popüler magazin ve imajın artış gösterdiği ülkelerde, kuaförlük rağbet gören ve yıldızı hızla parlayan mesleklerdendir.

Ucuz Kuaför

En Ucuz Kuaför Nasıl Bulunur?

Elbette bu sorunun yanıtı, kalite ve imajla doğru orantılıdır. Bugün, bir saç kesimini çok cüzi miktarlarda yapan kuaförler olduğu gibi, oldukça uçuk fiyatlara yapan kuaförler de  vardır. Eğer her iki kuaförü de deneyimleme şansınız olduysa arasındaki farkı oldukça rahat anlayabilirsiniz. Elbette uygun fiyatlı kuaför bulma konusunda size bir kaç tüyomuz olacak. Bunlardan ilki semttir. Bir kuaförün ne kadar uygun fiyatla saç kesim, bakım vb. hizmetleri öğrenmek için kuaförün bulunduğu semt oldukça önemlidir. Nitekim kitlesi ve popülaritesi yüksek nüfuslu semtlerde, iş yeri kiraları da pahalı olacağından, kuaförler gerek kira, gerek diğer elektrik, su, çalışan masrafı gibi maliyetleri karşılayabilmek için, verdikleri hizmete yüksek meblağlar isteyebilir. İkinci tüyomuz ise dükkanın genişliği, kapasitesi ve eşyaların modeli. Eğer eski, küçük bir kuaför dükkanına gidiyorsanız, kullanılan makas, makine, fön makinesi gibi cihazlar model olarak biraz daha eskiyse burası sizin için uygun fiyatlı kuaför diyebiliriz. Elbette tüm bu söylediklerimiz ufak bir nükte. Eğer çok sık kuaföre giden birisi değilseniz gerek sağlığınız, gerek kişisel bakımınız için kalite ve hizmetten ödün vermemenizi tavsiye ederiz. Nitekim kuaför maaşları konusunda belirleyici en temel faktör kalite ve sağlıktır.

Yurt Dışındaki Kuaförler Ne Kadar Kazanıyor?

Pek çok alanda olduğu gibi ülkemizdeki mesleklerin yurt dışındaki kazançları da merak konusudur. O halde kuaförlük için size gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, ülkemiz kuaför kazançları açısından zirveyi oynamaktadır. Nitekim yurt dışında, gerek Avrupa ülkeleri gerekse Amerika eyaletlerinin pek çoğunda insanlar, saç kesim ve bakım hizmetlerine fazla para vermeyi sevmemektedir. Bunun yerine insanlar, cilt bakımı, güzellik ve moda üzerinde durmaktadır. Bu yüzden dikkat ederseniz, modaya dair pek çok popüler gelişme kıyafet (tekstil), cilt, ayakkabı, krem, parfüm vb. türevlerine yöneliktir. Saç stilleri de modanın her ne kadar bir parçası da olsa diğer alanlar kadar etkili ve baskın değildir. Bu yüzden ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde kuaför kazançları, yurt dışındaki kuaför kazançlarına oranla oldukça iyi konumdadır diyebiliriz.