klimacı kazançları

Her tür soğutma, ısıtma, iklimsel etki makinesi, teknik destek ve servis hizmeti sağlayan firmalardır klimacı. Günümüzde klimacı kazançları iklimlerde meydana gelen dengesizliklerin yol açtığı aşırı sıcak veya aşırı soğuklar nedeniyle artmaktadır. Nitekim bireyler artık evlerini, iş yerlerini ısıtmak veya soğutmak için bir klima ve akabinde teknik destek ihtiyacı duymaktadır. Ayrıca günümüzde sadece ev ve iş yerlerinde değil, okullarda, üniversitelerde ve pek çok kamu kurum ve devlet dairelerinde de klima kullanılmaktadır. Bu da klimacı kazançları konusunda artış sağlamaktadır. Klimacı görevleri arasında:

 • Klima takmak
 • Klima temizlik ve bakım
 • Teknik destek ve servis hizmeti
 • Kullanım desteği
 • Müşteri isteğine uygun cihaz satışı
 • Yeni nesil klima geliştirme
 • Klima montajı

gibi görevler bulunur. Dünya’nın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de iklimsel pek çok değişiklik yaşanmaktadır. Kışlar aşırı soğuk yazlar ise kavurucu sıcaklarla geçebilmektedir. Hal böyle olunca evimizde, okulumuzda yahut iş yerimizde pencere açmak ya da kalın giyinmek bir etki etmemektedir. İşte bu noktada hepimiz birer klimaya ihtiyaç duyarız. Bu da klimacı kazançları konusunda talebi ve arzı arttıracaktır. Klimacı ne kadar kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki klima satıcılarına, klima talebinin niceliğine, faaliyette olan klimacıların nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Klimacı kazançları hakkında bilgi vermeden önce klima satıcısı olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Klimacı Olunur?

Ülkemizde klimacı olmak, klima satmak ve klima konusunda teknik destek vermek için herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinde yer alan lisans/ön lisans bölümlerinden birisini bitirmeye gerek yoktur. Biraz sermaye, biraz iş gücü ve gerekli bilginin kullanılmasıyla herkes bir dükkan açıp klima satabilir, hatta bir noktada kendi markasını yaratıp klima üreticisi dahi olup klimacı kazançları konusunda artışını sağlayabilir. Elbette bu, göründüğü kadar kolay bir şey değildir. Nitekim klima konusunda hiçbir bilgisi olmayan, gerek teknik destekte, gerek servis hizmetini sağlayamayacak bireyler kısa sürede kepenk kapatırlar. İşte bu yüzden klima satmak yahut bir klimanın teknik servisinde çalışmak isteyen bireylerin evvela bu işin inceliklerini, ustalığını ve pazarlama konusundaki detaylarını öğrenmesi gerekir. Her ticari işte olduğu gibi bu da bir bakıma ticarettir ve ticaretin gerekliliği olan tüm incelikleri içerisinde barındırır. Böylece birey kendisine kattığı donanım kadar klimacı kazançları konusunda artı sağlayacaktır. Elbette bu işin teorik kısmını öğrenmek isteyen bireyler, ülkemizdeki herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinde bulunan İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi (Ön Lisans) bölümünü bitirip, teori ve bilgi yönünden bu işin mantığını öğrenebilirler.

sektörel maaşlar

Klimacı Ne Kadar Kazanır?

Ülkemizde yer alan pek çok klima firmasıyla yaptığımız görüşmeler gösterdi ki, klimacı kazançları konusunda mevsimsel ve bölgesel pek çok farklılık görülmektedir. Örneğin Antalya, Mersin, Adana, Muğla gibi Akdeniz iklimine sahip, yazları oldukça sıcak ve nemli geçen bölgelerde, ilkbahar döneminde klima satışları epey artmakta ve klimacı kazançları yükselmektedir. Bunun yanı sıra Erzincan, Elazığ, Kars, Erzurum gibi bölgelerde ise yaz dönemi biterken klima satışlarında artış gözlemlenmektetir. Genel bir görüş ile klimacı kazançları hakkında ortalama bir kazanç tablosu oluşturduk.

Özel Sektörde Klimacı Kazançları Ne Kadar? – 2020 Güncel Klimacı Kazançları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir klimacının Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı okul ve üniversite çevreleri ve popülaritesine göre değişkenlik göstermektedir. Biz bu tabloyu sizler için farklı popülasyona sahip semtlerde görüştüğümüz klima satıcılarından aldığımız verilere göre hazırladık.

Yeni Başlayan Klimacı Kazancı 5250 TL – 6150 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Klimacı Kazancı 6150 TL – 7250 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Klimacı Kazancı 7250+ TL +Prim

Devlette Çalışan Klimacı Kazançları Ne Kadar? – 2020 Kamu Klimacı Kazançları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan klimacılar için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Ne yazık ki kamu sektöründe bu meslek için uygun pozisyon yoktur.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Klimacı Kazancı Kadro Bulunamadı
En Yüksek Kademe Klimacı Kazancı Kadro Bulunamadı

sana en yakın hizmet ve ofisi bul

Klimacı Çalışma Şartları Nasıl?

Yaşadığımız dönem, Dünya’da her yıl milyonlarca, ülkemizde ise binlerce klima satışı ve teknik destek/servis hizmeti verilmektedir. Elbette klima satışının fazlalığı klimacı kazançları konusunda artış sağladığı gibi klimacı çalışma şartları konusunda da zorlaştırıcı iş şartları oluşturmaktadır. Klimacı çalışma şartları diğer mesleklere göre biraz daha zorlayıcı çalışma şartlarına sahiptir diyebiliriz. Nitekim klima bakımı, klima kurulum ve teknik destek servisi, klima temizliği gibi hizmetler tehlike riskleri taşımakta ve bazen bir faciayla sonuçlanıp ölümlere yol açabilmekte. Bu yüzden klimacı kazançları konusunda her ne kadar artı sağlasa da klimacı çalışma şartlarının pek de kolay olduğu söylenemez. Bunların yanı sıra müşteri memnuniyeti ve pazarlama ilişkileri konusunda da başarı gerektiren mesleklerden bir tanesidir klimacılık.

Klimacı İş İmkanları Nelerdir?

Ülkemizde son dönemde değişen iklimsel faktörlerin de etkisiyle klimacı iş imkanlarında büyük artışlar gözlemlenmiştir. Nitekim mevsimsel değişimler, küresel ısınmanın yaratmış olduğu pek çok dengesiz hava şartları, bireylerin ev, okul ve ofis içi hava koşullarını iyileştirme isteğini sağlayabilmek için klimaya ihtiyaç duymalarına neden olmuştur. Yazların aşırı sıcak geçiyor olması, kışların ise sert ve çetin geçiyor olması pek çoğumuzun, vücut ısımızı korumak ve hasta olmamak için klimaya ihtiyaç duyduğumuzu göstermektedir. Bu da hem klima satışını arttırmış, aynı zamanda destek ve servis hizmeti ihtiyacını doğurarak klimacı kazançları konusunda yoğun artışlar sağlamıştır.

klima temizliğinde nelere dikkat edilmeli

Klima Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Pek çoğumuz klima satın alır ve ihtiyaç duyduğumuz noktalarda teknik destek hizmeti alırız. Ancak bazılarımız teknik destek hizmeti almak yerine oluşacak problemlerde kendileri çözüm yoluna gitmeyi tercih etmektedir. Klima temizliği de bunlardan birisidir. Pek çok birey klimalarında oluşan tozlanmayı ve kirlenmeyi temizlemek için klimalarını açmakta ve bilgisizce temizlik yapmaktadır. Klimacı kazançları yazımızda bahsettiğimiz gibi, klima, gerek sahip olduğu motor, tüp ve elektrik kullanımı sebebiyle aslında bilgisiz birisi için tehlikeli ve ölümlere yol açabilen bir makinedir. Her yıl pek çok klima patlama ve ölüm vakası haberlerde duyurulmaktadır. İşte bu yüzden bilgisiz olduğumuz bir konuda teknik destek ve servis hizmeti almak her zaman daha faydalıdır. Elbette yine de klimamı kendim temizleyeceğim diyenler için klima temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler listesini hazırladık. Aşağıdaki maddelere özellikle dikkat etmeli ve klima temizliğinizi buna göre yapmalısınız.

 • Klimanın fişinin çekilmiş ve içerinde elektrik barındırmadığından emin olunuz.
 • Klimayı açarken sarsmadan, uygun sürgeç/vida yerlerinden açınız.
 • Klima temizliğine dair talimatları dikkatle okuyunuz.
 • Çıkardığınız filtre süzgeçleri ılık suda yıkadıktan sonra kurutmadan klimaya takmayınız.
 • Kuruyan süzgeçlerin klimaya tam girdiğinden emin olunuz.
 • Klimanın kapağının düzgün kapandığından ve vidalarının eksik olmadığından emin olun.
 • Klimanın içerisine yabancı bir cisim/nesne sokmayın.
 • Temizlik sonrası yarım saat kadar bekleyip klimayı öyle çalıştırınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü