Kırtasiye Kazançları

kırtasiye kazançları

Okul için her tür kalem, silgi, cetvel, defter, kap, araç gereçleri satan, ayrıca yeni nesil işletmeler için fotokopi, çoğaltma, baskı vb. işlerle uğraşan dükkandır kırtasiye. Günümüzde kırtasiye sahibi olmak, bulunduğu semte ve popülariteye göre yüksek kazançlar sağlayabilmektedir. Elbette popüler mesleklerden sayılmasa da kırtasiye kazançları konusunda baskı ve çıktılardan yüksek kar elde ettiklerini söylemek mümkündür. Ülkemizde de kırtasiyeler oldukça yaygın hizmet veren işletmelerdir. Her okulun etrafında en az iki hatta üç-dört kırtasiye bulmak mümkündür. Kırtasiye görevleri arasında:

  • Okul araç gereçleri satmak
  • Okula yardımcı ürünler satmak
  • Fotokopi çekmek
  • Baskı ve çıktı vermek
  • Kaplama ve düzenleme işleri yapmak
  • Faks çekmek
  • Mail göndermek

gibi görevler bulunur. Bugün özellikle güz bahar dönemlerinde oldukça iş yapan kırtasiyeler kimi zaman bu işlerinin yanı sıra sınav dönemlerinde emanetçilik gibi işler de yapmaktadır. Kırtasiye, talebi ve arzı bakımından ortalama mesleklerden diyebileceğimiz gruba dahildir. Genellikle okul civarlarında ve üniversite yakınlarında bulunan kırtasiyeler, kazançlarını arttırmak için çoğu defa çanta, ayakkabı vb. ürünler satıp fotoğraf çekimi de yapmaktadırlar. Kırtasiye ne kadar kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki kırtasiye dükkanlarına, kırtasiye talebinin niceliğine, faaliyette olan kırtasiyelerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Kırtasiye kazançları hakkında bilgi vermeden önce kırtasiye sahibi olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Kırtasiye Sahibi Olunur?

Ülkemizde kırtasiye sahibi olmak için herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinde yer alan lisans/ön lisans bölümlerinden birisini bitirmenize gerek yoktur. Biraz sermaye, biraz da işletme bilgisiyle siz de kırtasiye sahibi olabilir ve doğru zamanda doğru yatırımı yaparsanız çok para kazanabilirsiniz. Elbette her ne kadar kırtasiye sahibi olmak için tahsil almış olmak gerekmese de, kırtasiye kazançları artışı için işletme ve iktisat gibi ekonomiye, yönetime dayalı bölümlerden bir tanesini okumak, işletmenin aynı zamanda finansal ve mali konulardaki yürütülmesinde bilir kişi olabilmek için faydalı olacaktır. Nitekim stratejik bölge planlaması yaparak, arge çalışması ve doğru zamanda doğru ürünlere yatırım yaparak yüksek kazançlar elde eden kırtasiyeler vardır.

sektörel maaşlar

Kırtasiye Ne Kadar Kazanır?

Günümüzde kırtasiye sahibi olmayı düşünenlerin aklında kırtasiye ne kadar kazanır sorusu dönmektedir. Elbette kırtasiye kazançları konusunda bölge ve popülarite oldukça önemli faktördür. Nitekim okul civarı bölgelerde kırtasiye sahibi olmakla alelade bir civarda kırtasiye sahibi olmak elbette aynı kazancı sağlamayacaktır. Aynı zamanda şehir ve kitle yapısı da kırtasiye kazançları konusunda etkili faktörlerdendir. Büyük şehirlerde, okul ve üniversite civarlarındaki kırtasiyeler yüksek meblağlar kazanabilirken, taşra şehirlerdeki kırtasiyeler daha az kazançlar elde etmektedir.

Özel Sektörde Kırtasiye/Copy Center Kazançları Ne Kadar? – 2020 Güncel Kırtasiye Kazançları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir kırtasiyenin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı okul ve üniversite çevreleri ve popülaritesine göre değişkenlik göstermektedir. Biz bu tabloyu sizler için farklı popülasyona sahip semtlerde görüştüğümüz kırtasiyelerden aldığımız verilere göre hazırladık.

Yeni Başlayan Kırtasiye Kazancı 3250 TL – 4050 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Kırtasiye Kazancı 4050 TL – 4850 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Kırtasiye Kazancı 4850+ TL +Prim

Devlette Çalışan Kırtasiye Kazançları Ne Kadar? – 2020 Kamu Kırtasiye Kazançları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan kırtasiyeler için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Ne yazık ki kamu sektöründe bu meslek için uygun pozisyon yoktur.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Kırtasiye Kazancı Kadro Bulunamadı
En Yüksek Kademe Kırtasiye Kazancı Kadro Bulunamadı

sana en yakın hizmet ve ofisi bul

Kırtasiye Çalışma Şartları Nasıl?

Günümüzde kırtasiye/copy center çalışma şartları bakımından pek de zor sayılmayacak meslekler arasındadır. Yerel bir bölgede, bir okul civarında işletmesini sürdüren kırtasiye kazançlar bakımından hem belli bir düzen oturtmuş hem de çalışma şartları açısından zorlanmamaktadır. Elbette kimi dönem okul yoğunluğu, araç gereç talebindeki artışlar kırtasiyelerin dönemsel çalışma şartlarını zorlaştırsa da genel itibariyle kırtasiye çalışma şartları açısından zor sayılmayacak meslekler arasındadır.

Kırtasiye İş İmkanları Nelerdir?

Günümüzde kırtasiye sahibi olmak ortalama bir talebe sahip mesleklerdendir. Nitekim kırtasiye iş imkanları konusunda yerelliği ve bulunduğu bölgenin popülasyonuna göre artsa da, genel bir ortalamaya bakacak olursak kırtasiye iş imkanları bakımından ortalama düzeyde bir meslektir. Genellikle kırtasiyeleri okul araç gereçleri, çanta, cetvel vb. ürünler satan işletmeler olarak tanırız. Ancak günümüzde kırtasiye kazançları arttırmaya yönelik çeşitli iş kollarından da satışlar yapmaktadır. Örneğin eskiden internet cafelerin yapmış olduğu fotokopi, renkli ve siyah-beyaz çıktı almak, fax göndermek, mail atmak vb. gibi pek çok kişi artık kırtasiyeler de yapmaktadır. Online olarak hizmet ağına da giren kırtasiyeler yakın zamanda pek çok kişinin e-devlet üzerinden yapacağı işlemlerde de belirli bir ücret karşılığında destek hizmeti vermektedir. Bu da kırtasiye kazançları konusunda olumlu etkiler oluşturmaktadır.

kırtasiyeler parayı çıktıdan kazanıyor

Kırtasiyeler Çıktıdan Mı Para Kazanır?

Hepimiz şunu duymuşuzdur:”Kırtasiyeler en çok parayı çıktıdan kazanır! Birkaç kuruşa mal ettiği çıktılar için onlarca lira almaktadır!” Elbette bu bilgi, haklılık payı olduğu kadar her kırtasiye/copy center için geçerli değildir. Nitekim kırtasiyeler sadece çıktı işi yaparak para kazanmazlar, eğer kazanıyor olsalardı çıktı dışında kalan onca satış ve destek hizmetini vermezlerdi. Bu yüzden kırtasiyelerin sadece çıktıdan para kazandığını düşünmek yanlış bir düşünce olacaktır. Elbette çıktı, maliyetine bakıldığı zaman karmarjı oldukça yüksek satışlardan birisidir. Kırtasiye kazançları konusunda fazla çıktı veren bir kırtasiye pek tabi fazla kar sağlayacaktır. Elbette bu da kırtasiyenin bulunduğu bölge popülasyonuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kırtasiye Hangi Dönem Para Kazanır?

Kırtasiye sahibi olmayı düşünenler için kırtasiyeler, düzenli kazanç sağlayan mesleklerden bir tanesidir diyebiliriz. Elbette bu kazancın yoğun olduğu ve pik yaptığı dönemler vardır. Örneğin okul başlangıç yani güz bahar dönemi, kırtasiye kazançları konusunda oldukça verimli geçen ve gelirleri arttıran dönemlerden bir tanesidir. Nitekim okullar açılacağı için pek çok ilkokul, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencisi hatta çoğu noktada tez vb. konularda yüksek lisans ve doktora öğrencileri de kırtasiye/copy centerlara ihtiyaç duymaktadır. Bu da kırtasiye kazançları konusunda olumlu artışlar sağlamaktadır. Elbette sadece dönem etkili değildir kazançlarda.

Kırtasiyenin işlemekte olduğu bölge de son derece önemlidir. Nitekim okul civarlarında (özellikle ilkokul) kırtasiye kazançları oldukça yüksektir Nitekim okul demek öğrenci demek ve öğrenci ihtiyacının fazlalığı demek. Pek çok kırtasiye, kırtasiye kazançları yazımızda belirttiğimiz iş alanlarının dışında, oyun kartları, oyun araç gereçleri gibi gençlerin ilgisini çekebilecek ürünler de satarak kazançlarını arttırmaktadırlar. İşte bu artışın temel sebebi, popülasyonun yüksek olduğu bölgelerde kırtasiye işletmek ve doğru ürünü, doğru zamanda satabilmektir. Bir kırtasiyeyi kazançlı kılacak en temel 3 faktör ne diyecek olursak:

  • Doğru zaman
  • Doğru yer
  • Doğru üründür.