kasap maaşları

Her tür kırmızı ve beyaz etin çiftlikten temin edilip, kesilip, işlenmesine ve satış süreciyle ilgilenen kişidir “Kasap”. Bugün gerek yerel marketlerde, gerekse mahallemizin kasaplarından aldığımız tüm kırmızı ve beyaz etler bir kasabın elinden çıkmıştır. Gerek bir dananın, gerek bir ineğin, gerek bir koyunun, gerek bir kuzunun hatta bir tavuğun çiftlikten, kümesten alınıp, sağlık bakanlığı kanunlarına uygun şekilde kesilmesi, temizlenmesi, isteğe göre parçalanması ve satışa sunulması işlerini yürütür kasap. Bugün kasap maaşları ve görevleri arasında:

  • Kırmızı et ithal ve ihracatı
  • Beyaz et ithal ve ihracatı
  • Et temin ve kesim işlemi
  • Kurban bayramlarında kesim işlemi
  • Her türlü adak için kurban temini
  • Et satış ve pazarlama

gibi görevleri bulunur. Bugün kasaplar sadece kırmızı et ve beyaz et temini yapıp satışını gerçekleştirmez. Aynı zamanda özel günlerde, dini bayramlarda (kurban bayramı), her tür adak ve istek için kurbanlık hayvan temini, tedariği, usule uygun şekilde kesimi ve teslimiyle de ilgilenirler. Ayrıca günümüzde pek çok kasap, sahip oldukları işi büyüterek bir et lokantası yahut yeni moda deyimiyle bir Steak House açmaktadırlar. Kasap ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki kasaplara, et talebinin niceliğine, faaliyette olan kasapların nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Kasap maaşları hakkında bilgi vermeden önce kasap olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Kasap Olunur?

Günümüzde kasap olmak için herhangi bir devlet üniversitesinde ön lisans / yüksek lisans programı bitirmenize gerek yoktur. Biraz sermayeniz, çevreniz ve ekibiniz varsa siz de bir dükkan kiralayabilir, uygun gördüğünüz çiftlikten hayvan tedarik ederek bunların kesim, temizlik, parçalama ve satış işlemini yapabilirsiniz. Hatta işlerinizi büyütüp, büyük ölçekli restoranların, gıda firmalarının et tedarikçisi kasaplardan olabilirsiniz. Elbette bu mesleğin teori ve tekniğini öğreneyim, satışını yapacağım hayvanların gerek anatomisini gerek bileşenlerini tanıyayım diyorsanız ülkemizdeki herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinde bulunan Et ve Ürünleri Teknolojisi (2 yıllık) bölümünü bitirerek, bu işi diplomalı da yapabilir yahut sahip olduğunuz diplomayla büyük ölçekli bir et ve gıda ürünleri firmasına girebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kendi kasap dükkanınızı açmak için temiz bir dükkana, hijyenik dolaplara, gerekli izin belgelerine ve sermayeye sahip olduğunuzu unutmayın.

Kasap Ne Kadar Kazanır?

Bugün halihazırda ülkemizde et yemek oldukça yaygın bir tercihtir. Her ne kadar son dönemde vejetaryenlik ve veganlık git gide artsa da, ülkemizde ve Dünya’da et tüketimi, hala tüketilen gıdaların başında gelmektedir. Bu yüzden yapacağınız işi, ne kadar temiz, güvenilir ve sunumu kaliteli yaparsanız, bugün adı duyulan pek çok kasaplıktan gelme Steak House sahiplerinden birisi olabilirsiniz. Elbette yurt içi ve yurt dışına ihracat yapan kasapların kazançları, yerel kasaplara oranla değişkenlik gösterecektir.

Özel Sektörde Kasap Maaşları Ne Kadar? 2020 Kasap Kazançları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir kasabın Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı et firmaları için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Kasap Maaşı 2500 TL – 3500 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Kasap Maaşı 3500 TL – 4800 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Kasap Maaşı 4800+ TL +Prim

Devlette Çalışan Kasap Maaşları Ne Kadar? 2020 Kamu Kasapları Ne Kadar Kazanıyor?

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan kasaplar için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Nitekim bu kişiler kamuda “Kasap” olarak değil , genellikle çiftlik ve üretim tesislerinde normal memur olarak mesleklerini icra ederler. Kazançları da memur ve işçi ücreti üzerinden ödenmektedir.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Kasap Maaşı 2970 TL
En Yüksek Kademe Kasap Maaşı 3570 TL

Kasapların Çalışma Şartları Nasıl?

Kasaplık, çalışma şartları gereği oldukça sabır ve beceri gerektiren mesleklerden birisidir diyebiliriz. Nitekim bugün, hayvan tedariği oldukça sıkıntılı süreci beraberinde getirir. Nitekim taşıma ve nakliyat işlemler, kış şartlarının zorluğu, hayvan getirip götürme konusunda kasapları oldukça zorlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra bir hayvanın kesim ve temizlenmesi işlemleri de oldukça sabır ve sağlıklı psikoloji gerektiren bir iştir. Hatta bununla ilgili şöyle bir kıssa anlatılagelir: Osmanlı İmparatorluğu döneminde, kasaplık mesleğinin psikolojik etkileri bilindiği için, devlet tarafından kasaplara yılın 6 ayı çalışma izni, diğer 6 ayı ise bahçe ve çiftlik işleriyle uğraşma zorunluluğu konulmuştur. Bu zorunluluğun sebebi ise kasapların insani merhamet, sevgi gibi duygularını kaybetmemesi ve bir canlıyı öldürme konusunda ki amacından şaşmamasını sağlamak içindir. İşte bu yüzden kasaplığın gerçekten sabır, sükunet ve iyi bir psikoloji istediğini söyleyebiliriz.

Kasaplığın İş İmkanları Nelerdir?

Yaşadığımız çağda, nüfusun artmasıyla beraber et ve et ürünleri tüketimi de giderek artmaktadır. Bugün hemen her ilde gerek kasaplar, gerek et ve kebap restoranları, gerek steak house vb. et üzerine kurulu işletmelerin sayısı giderek artmıştır. Pek çok gıda firması, vegan tema dışında kaldığı sürece menüsünde mutlaka et ve et ürünlerine yer vermektedir. Hal böyle olunca bu etlerin tedarik edileceği aracı/doğrudan firmalar ve kasap ihtiyacı artmıştır. Bu durum kasaplığın iş imkanları konusunda avantajlı bir yer edinmiş ve kasapları talep edilen ve piyasada aranan çalışanlar haline getirmiştir. Tüm bunların yanı sıra yaşadığımız ülkenin sosyokültürel ve ideolojik yaklaşımının İslam olduğu ve İslam kültüründe kurban ibadetinin olduğu bilinmektedir. Eskiden insanlar, aldıkları kurbanları kendileri keser, derisini yüzer ve etlerini ayırırdı. Gün geçtikçe, hem neslin değişmesi hem de eski neslin yaşlanması, kurban bayramlarında pek çok kaza ve sakatlıklara davetiye çıkarmıştır. Bu durumu bir uyarı kabul eden pek çok kesim, artık kurbanlarını kendileri kesmek yerine bu görevi de bir kasabın yerine getirmesi için kurban bayramında kasap tutmaktadır. Bir kesim birey ise kurbanlarının ücretlerini kasaplara verip, onun adına kesmesi ve ihtiyaç sahiplerine dağıtmasını tembihlemektedir. Bu durum da kasapların iş olanaklarını arttırmıştır.

yurt dışından et ithal ediyor muyuz

Yurt Dışından Et İthal Ediyor Muyuz?

Bugün pek çoğumuzun aklında aynı soru mevcut. Acaba yurt dışından et mi ithal ediyoruz? Bu sorunun çeşitli durum ve zamanlar için yanıtı farklılık göstermektedir. Elbette yurt dışından et ithal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Örneğin soğuk kış aylarında, hayvancılığın zorlaştığı yahut salgın hastalıkların olduğu dönemlerde, devletler hayvan ihtiyaçlarını ithal ederek karşılamaktadır. Nitekim ülkemiz, kimi zaman hayvan ithal ederken kimi zaman da yurt dışına hayvan ihraç ederek ihtiyaç sahibi ülkelere yardımcı olmaktadır. Son dönemde bu vb. soruların artmasının temel sebebi, kurdaki dalgalanmalardır. Kur dalgalanmaları kasap maaşları konusunda negatif etkilere yol açabilmektedir. Nitekim yurt dışından ithal ettiğimiz pek çok tohum ve yem ürünleri, kurdaki dalgalanmalardan etkilenmiş ve fiyatı artmıştır. Doğal olarak maliyetleri artan besicilerin bir kısmı hayvanlarını yeterli besleyemez ve üretemez olmuştur. Elbette bu durum pek çok ülkenin başına gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü