İnşaat Mühendisi Maaşları

İnşaat Mühendisliği, mimari her türlü, yol, bina, baraj, köprü vb. yapıların daha çok teknik kısmını inşa eden mühendislik alanıdır. İnşaat Mühendisi görevleri arasında:

  • Yapı ve Denetim
  • Proje Yönetimi
  • Teknik/Statik Çizim
  • Danışmanlık
  • Proje Takip ve Koordinasyon Sorumluluğu

gibi görevler bulunur. İş alanı oldukça geniş mühendislik kollarından bir tanesidir. İnşaat mühendisleri, sadece yapı ve mimariye dayalı değil, aynı zamanda şantiye şefliği, proje takip ve yönetimi, danışmanlık gibi pek çok alanda da faaliyet gösterebilmektedir. Farklı meslek kolları inşaat mühendisi maaşları konusunda belirleyici faktörlerdendir. Bunun yanı sıra aldıkları yüksek lisans ve doktora eğitimleriyle alanlarında akademisyenlik de yapabilmektedirler. İnşaat Mühendisleri ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki mühendislik ofislerine, mühendis talebinin niceliğine, faaliyette olan mühendislerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. İnşaat mühendisi maaşları hakkında bilgi vermeden önce inşaat mühendisi olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl İnşaat Mühendisi Olunur?

İnşaat Mühendisi olmak için, ülkemizdeki herhangi bir devlet/vakıf üniversitesinin Mühendislik Fakültesinde yer alan İnşaat Mühendisliği Lisans (4 yıllık) programı başarıyla tamamlamak yeterlidir. Mühendislik fakültesinde alınan 8 dönemlik ders ve sınavların sonunda, lisans programını başarıyla tamamlayan adaylar İnşaat Mühendisi olarak iş hayatına atılırlar. Yeni İnşaat Mühendisleri, dilerlerse bir özel şirkette kariyerine, dilerse kamu personel seçme (KPSS) sınavıyla devlette memur statüsünde Mühendis olarak işlerine başlayabilirler. Bunun haricinde mezuniyetinin akabinde yüksek lisans ve doktorayla akademik kariyer de yapma hakları mevcuttur.

İnşaat Mühendisi Ne Kadar Kazanır?

İnşaat Mühendisliği, mühendislik dalları içerisinde özellikle ülkemiz bazında oldukça rağbet gören ve saygınlığı yüksek mesleklerden birisidir. 4 yıllık zorlu bir eğitimin ardından adaylar İnşaat Mühendisi statüsünde iş hayatına atılarak piyasanın mühendis ihtiyacını karşılamak, yetenek ve becerileriyle kendilerini ispat ederek hem projelerini geliştirmek hem de gelirlerini arttırmak isterler. Elbette yurtiçi ve yurtdışında çalışan inşaat mühendislerinin maaşları, yaptıkları işin kalitesi ve bireysel edinimleriyle değişkenlik göstermektedir.

Özel Sektörde İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2020 İnşaat Mühendisi Kazançları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir İnşaat Mühendisinin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan İnşaat Mühendisi Maaşı 1750 TL – 3000 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli İnşaat Mühendisi Maaşı 3000 TL – 7500 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli İnşaat Mühendisi Maaşı 7500+ TL +Prim

Devlette Çalışan İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2020 Kamu İnşaat Mühendisi Maaşları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan İnşaat Mühendisleri için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe İnşaat Mühendisi Maaşı 4910 TL
En Yüksek Kademe İnşaat Mühendisi Maaşı 5250 TL

Kamu inşaat mühendisi alımları için memur maaşları yazımıza göz atabilirsiniz.

İnşaat Mühendislerinin Çalışma Şartları Nasıl

Bu soru tercih edilen şirket ve iş koluna göre değişkenlik gösterir. Şantiyede çalışan bir inşaat mühendisiyle, kara yollarında çalışan inşaat mühendisinin çalışma şartları bir değildir. Aynı şekilde bu şartları liman, havaalanı, inşaatlar, kara yolları, danışmanlık firmaları gibi daha pek çok alanda değerlendirebiliriz. Kimi inşaat mühendisi tozun, pasın, çamurun içinde çalışırken kimisi masa başı projelerini yönetmektedir. Ayrıca çalıştığı firmanın ölçeğine göre de inşaat mühendisinin çalışma şartları değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışında Okuyarak Türkiye’de İnşaat Mühendisi Olunur Mu?

Pek tabi yurt dışında herhangi bir üniversitede okuyarak inşaat mühendisi olunabilir ancak ülkemizde bu mesleği icra etmenin, projelere yasal olarak imza atabilmenin belli başlı bazı şartları vardır. Bunların başında denklik gelmektedir. Yurt dışında inşaat mühendisliği okuduğunuz üniversitenin, ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) uyarınca, kanun ve tüzüklerinde belirtilen kurallara uygun olarak denkliği bulunması gerekir. Yani sizin tıpkı Türkiye’de bir üniversitenin inşaat mühendisliğini bitirmiş gibi gereken nitelik ve şartlara sahip, YÖK tarafından kabul görmüş bir üniversitede inşaat mühendisliği okumanız gerekir. Bunun en bilinen iki aşaması vardır Bunlardan birisi YÖK tarafından denklik verilmiş üniversitedir. Yani siz, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavdan alacağınız puanla yurt dışında, YÖK tarafından tanınan bir üniversitede inşaat mühendisliği okur ve tıpkı Tükiye’deki bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinden mezun gibi inşaat mühendisi unvanını alırsınız. Elbette bu durum da inşaat mühendisi maaşları konusunda belirleyici faktörlerdendir. Yurt dışında okuyarak Türkiye’de inşaat mühendisliği yapmanın bir diğer koşulu ise yine YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olup denklik sınavına girmenizdir.

İnşaat Mühendisliği Denklik Sınavı 

Yurt dışında, YÖK tarafından tanınan ancak denklik sınavına tabi tutulmuş bir üniversitede inşaat mühendisliği okuduktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde “İnşaat Mühendisi” unvanıyla iş yapabilmeniz için denklik sınavı denen, sizin bu ülkedeki inşaat mühendislerine denk olduğunuzu gösteren sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınav genellikle okuduğunuz bölüm hakkında çeşitli sorulardan oluşur ve denklik sınavında başarılı olmanız için en az 50 puan almanız yani soruların yarısını doğru cevaplamanız gerekmektedir. Aksi takdirde denklik alamaz ve piyasada 2 yıllık inşaat teknikeri statüsünde çalışmaya başlarsınız. Bugün yurt dışında pek çok üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır. Ancak başvuru ve kayıt yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Nitekim pek çok danışman firma “YÖK denkliği olan üniversite!” sloganıyla öğrenci çeker. Ancak onların pek çoğu YÖK’ün tanıdığı ama denklik sınavı şartı koyduğu üniversitelerdir. Bu yüzden başvuru ve kayıt sırasında, kayıt yapılacak üniversitenin şartlarına ve YÖK ile ilişkisine özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

İnşaat Mühendisinin İş İmkanları Nelerdir?

Son dönemde ülkemizdeki üniversite ve mühendislik fakültelerinin sayısının giderek artmasıyla birlikte her yıl piyasada pek çok inşaat mühendisi yeni mezun olarak işe başlamaktadır. Elbette bu durum, inşaat mühendisinin iş imkanları konusunda sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Belli başlı bazı büyük şehirlerdeki inşaat projelerine yapılan yatırımlar, ülkemizdeki inşaat mühendisi talebini arttırmakta ve inşaat mühendislerine yeni kapılar açmaktadır. Bunun yanı sıra inşaat mühendisleri, proje takibi ve şantiye şefliği de yapabilmekte, üniversitede akademisyen olabilmektedir. Bu gibi ek iş kolları da inşaat mühendisleri için avantaj ve ek gelir kapısı olmaktadır.

inşaat mühendislerinin kullandığı programlar

İnşaat Mühendislerinin Kullandığı Programlar

Günümüzde bilişim sektöründeki, bilgisayar programlarının ve teknolojinin ilerlemesiyle artık mimarlar ve mühendisler, çizim ve projeleri bilgisayar başından yapmaktadır. Bunun için gerek üniversitede gördükleri programlar, gerekse okul sonrası piyasada kendilerini geliştirmeye yönelik pek çok program kullanmaktadırlar. Bu programlar:

  • AutoCAD
  • AutoDesk ailesi
  • 3D Max
  • SketchUP

gibidir. Bunların yanı sıra Photoshop, exce, microsoft office programları ve bazı yazılım programlarını bilmek, inşaat mühendislerine meslekleri ve prestijlerinde avantaj sağlamakta, onları rakiplerinden bir adım öne taşımaktadır. Ayrıca yine rakiplerinden önde olmak isteyen inşaat mühendisi adayları, lisans öğrenimleri sırasında çift anadal, yandal gibi programlara yaparak, ek bir meslek sahibi olabilir, bilgi donanımlarını arttırabilirler.