İç mimar maaşları

Bir yapının, iş yerinin, ofisin, evin, galeri ve okulların iç tasarım ve statiğini hazırlayan kişidir iç mimar. Günümüzde iç mimar maaşları söz konusu olduğunda ülkemiz piyasası Dünya’ya kıyasla son 4 yıl içerisinde giderek ilerleme kat etmiştir. Bugüne kadar iç mimar ihtiyacı pek duyulmamış olsa da gelenekçi tasarım ve dizaynlar artık yerini daha modern, daha estetik ve kreatif tasarımlara bıraktığından dolayı, hemen her iş yeri, ofis ve ev sahibi bireyler bir iç mimara ihtiyaç duymaktadır. Bu da iç mimar maaşları ve iş imkanlarına olumlu yansımaktadır. İç mimarlığın hızla ilerlediği Dünya’da iç mimarın görevleri arasında:

  • İç tasarım,
  • Yenilikçi ve modern tasarım,
  • Yapı içi statik ve dizayn,
  • Kreatif fikirler üretmek,
  • Yapının statiğini bozmadan, uygun estetik tasarım

gibi görevler bulunur. Dünya’nın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de iç mimar iş imkanları ve istihdamı giderek artmaktadır. Artık pek çok birey, özellikle iş yeri sahipleri, müşterilerinin mevcut psikolojilerini etkileyebilmek için, özel renk ve dizaynlardan oluşan iç tasarımlar yaptırmaktadır. Elbette bu tasarımlar, alanında uzman iç mimarlar tarafından yapılmakta ve iç mimarlığı her geçen gün daha gözde mesleklerden birisi haline getirmektedir. Pek çok otorite tarafından iç mimarlık aynı zamanda bir sanat dalı olarak kabul edilir ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakülte’si gibi pek çok sanat okulunda bu bölüme yer verilir. Ayrıca iç mimar maaşları konusunda iç mimarlığı sanat dalı gösteren bir diğer faktör, sınav puanından ziyade yetenek ve çizim becerisine göre adayları kabul etmesidir. İç mimar ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki mimarlık ofislerine, iç mimar talebinin niceliğine, faaliyette olan mimarların nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. İç mimar maaşları hakkında bilgi vermeden önce mimar olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl İç Mimar Olunur?

Ülkemizde iç mimar olmak için herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinde bulunan Güzel sanatlar fakültesi, yahut mimarlık fakültesine gitmek ve 4 yıllık (lisans) İç mimarlık bölümünü başarıyla tamamlamak gerekir. Elbette mevcut eğitim sisteminde iç mimarlığın bir sanat dalı olarak kabul edilmesinden dolayı, iç mimar maaşları konusunda belirttiğimiz iç mimar öğrenci alımları genellikle yetenek sınavı verilen özel bir sınavla yapılmaktadır. İç mimar olmak isteyen adaylar, ÖSYM sınavında belirlenen baraj puanı aldıktan sonra, tercih ettikleri okulun yetenek sınavına çağrılırlar. Bu sınavda adaya bazı özel obje, nesne, insan, mekan çizimi gibi kriterler sunulur ve adayın, iç mimari konusunda yetenekli olduğunu ispat etmesi beklenir. Sınava giren adaylara, yeteneklerine göre belirli bir puan verilir. Aldıkları çizim, mülakat, yetenek ve ÖSYM puanının belli bir orana göre ortalaması alınarak adayın başarı puanı belirlenir. Başarı puanına göre adaylar Asil ve Yedek listeler halinde duyurulur. Asil adaylardan kayıt yaptırmayan aday sayısınca yedek listedeki adaylar çağrılır ve kontenjan tamamlanır.

sektörel maaşlar

İç Mimar Ne Kazanır?

Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de kreatif mimarlık konusundaki gelişmeler, iç mimariye verilen önem ve değerin giderek artmasını sağlamıştır. İnsanlar artık eski usul, gelenekçi tasarımlar yerine daha yaratıcı, daha özgün ve daha kreatif tasarımlar görmeyi arzulamakta ve mimariye yönelik eğilimlerini bu ölçüde değiştirmektedirler. Bu da iç mimar maaşları konusunda artış sağladığı gibi iş imkanı konusunda da iç mimarlığı giderek daha gözde ve talep edilen mesleklerden birisi haline getirmiştir.

Özel Sektörde Çalışan İç Mimar Maaşları Ne Kadar? – 2020 İç Mimar Maaşları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir İç mimarın Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan İç Mimar Maaşı 2750 TL – 3600 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli İç Mimar Maaşı 3600 TL – 4850 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli İç Mimar Maaşı 4850+ TL +Prim

Devlette Çalışan İç Mimar Maaşları Ne Kadar? – 2020 Kamu İç Mimar Maaşları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan İç mimarlar için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe İç Mimar Maaşı 3115 TL
En Yüksek Kademe İç Mimar Maaşı 4265 TL

Gördüğünüz gibi asgari ücretin 2020 yılında 2324 TL olmasıyla iç mimar maaşları hem özel sektör hem de devlette farklılık göstermektedir. Özel sektörde daha az maaşla işe başlayan iç mimarın avantajı, bu maaşın hızla yükselebilmesiyken, devlette bu durum biraz daha yavaş ve daha az zam oranlarıyla gerçekleşir. Kamu iç mimar alımları için memur maaşları yazımıza göz atabilirsiniz.

sana en yakın hizmet ve ofisi bul

İç Mimar Çalışma Şartları Nasıl?

Dünya’nın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de iç mimar çalışma şartları konusunda oldukça eğlenceli mesleklerden birisidir diyebiliriz. Elbette burada en önemli faktör işini severek yapmaktır. Nitekim işini severek yapan, işinden sıkılmayan bir iç mimar maaş konusunda hiçbir problem yaşamayacağı gibi yenilikçi tasarımlar yaratmaktan da büyük keyif duyacaktır. Bu da mesleği konusunda onu oldukça eğlenceli ve keyif alır hale getirecektir. İç mimar çalışma şartları konusunda en zorlayıcı nokta yapılan tasarım ve dizaynların müşteriye beğendirilmesidir. Nitekim müşteriler her zaman anlayışlı ve doygun olmayabilir. Bu durum iç mimar maaşları yazımızda belirtiğimiz gibi bireyin sabırlı olması ve işini severek yapmaya devam etmesi gerekmektedir.

İç Mimar İş İmkanları Nasıl?

Ülkemizde son dönemde iç mimarlık giderek önem kazanan mesleklerden birisi haline gelmeye başlamıştır. Nitekim bireyler daha yenilikçi ve modern iç tasarımlar için mutlaka bir iç mimara ihtiyaç duymaktadır. Bu da iç mimar iş imkanları konusunda pozitif bir etki yaratmıştır. Elbette iç mimar maaşları her ne kadar yeterli doygunluğa ulaşmasa da iş imkanı ve ihtiyaç duyulan iç mimar talebi konusunda ülkemiz giderek artış sağlamaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra bir iç mimarın iş bulabilitesini belirleyen en önemli faktör, kendisini ne kadar geliştirdiği, ne kadar modern, yenilikçi ve estetik tasarımlar yapabildiğidir.

kreatif mimarlık nedir

Kreatif Mimarlık Nedir?

Son dönemde adından sıkça söz ettiren kreatif mimarlık, yenilikçi, modern, estetik ve yeni nesil kreatif tasarımlar yapan mimar ve iç mimarlara verilen isimdir. Nitekim iç mimar maaşları incelemesine baktığımızda en yüksek kazancın kreatif mimarlar tarafından kazanıldığını görmekteyiz. Kreatif mimarlık, eski usul mimari çizim ve tasarımların, AutoCad gibi programların aksine daha yeni, daha modern, daha estetik, statiği daha güçlü tasarım ve dizaynlar yapmaktır. Eski usul standart yap geç bina ve iç mekan tasarımların yanı sıra, gerek objelerin, gerek geometrinin ve renklerin uyumuyla, insan psikolojisinde ilgi çekici, tatmin edici ve merak uyandırıcı etkiler yaratan bir mimarlık türüdür aslında kreatif mimarlık. Elbette bu anlayış ve dizaynlara verilen önemin artması, iç mimar maaşları konusunda yüksek etkiler yarattığı gibi iç mimar iş imkanları konusunda da pozitif artışlar sağlamıştır. Değişen çağ, yeni neslin mimari ve tasarım anlayışına uyum sağlamak, insanların artık para ve beton kaygısından ziyade estetik ve sanat kaygısı gütmeye başlaması, iç mimar maaşlarını yükselttiği gibi, son dönemde gözlerimize daha çok hitap eden tasarımlarla bizleri de epey tatmin etmiştir.

2 Yorum. Yeni Yorum

Eskiden şu rakamları söyleseler güler geçerdik. Üniversite okurken 10000 olan mezun sayısı 60000’e yükselmiş. Türkiye’de bu kadar iç mimara ihtiyaç yok. 4-5 yıl sonra asgari ücret altına çalışan iç mimarlara rast geleceğiz. Örneklemek gerekirse, 2012 yılında askerden yeni dönmüş olarak 2500 liraya işe başlamıştım,dolar 1.80, asgari ücret 740 lira idi. Şimdi 10+ yıllık içmimar alamıyor bu rakamları. Gençlere tavsiye; iş televizyonda gördüğünüz gibi değil, çevreniz ve sermayeniz yoksa, birilerinin yanında çalışarak yükselebileceğinize inanıyorsanız boşuna yorulmayın.

Cevapla

[…] ve hizmette çalışabilmektedir. Mimarlık denince aklımıza sadece bina tasarlayan mimarlar veya iç mimarlar gelmemelidir. Mimarın iş imkanları gerek inşaat, gerek pek çok mühendislik alanı, gerek […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü