Doktor Maaşları

doktor maaşları

Tarih boyunca insanlığın, ihtiyaç duyduğu pek çok meslek çeşidi doğmuş ve artık ihtiyaçlarını karşılayamayan pek çok meslek yitip gitmiştir. Binlerce yıldır yitip gitmeyen nadir ve insanların neredeyse en çok ihtiyaç duyduğu meslektir doktorluk. Günümüzde doktor, pek çok tıbbi ve hekimlik alanında faaliyet gösteren, insan, hayvan ve türevi canlıların anatomisiyle ilgilenip, her türlü hastalığın, rahatsızlığın, kalıtsal bozukluğun ve problemin, teşhis ve tedavisini uygulayan kimsedir. Doktor maaşları ve görevleri arasında:

  • Acil tıp
  • Fizik tedavi
  • İç hastalıkları (dahiliye)
  • Göz hastalıkları
  • Kalp ve damar (kardiyoloji)
  • Nöroloji
  • Üroloji
  • Kulak, Burun, Boğaz (KBB)
  • Kadın doğum (Jinekoloji)
  • Psikiyatri (Ruh sağlığı)

gibi alanlarda her tür teşhis ve tedavi uygulamak gibi görevler bulunur. Ayrıca doktorun görevleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Günümüzde pek çok doktor, nükleer tıp, patoloji, adli tıp ve otopsi gibi alanlarda da hizmet vermektedir. Tıp doktorunun ülkemizde hizmet verdiği bütün alanları yazımızın sonundaki tabloda paylaşmış olacağız. Günümüzde doktor denilince genellikle aklımıza Tıp doktoru gelir. Ancak doktorluk tabip ve hekimliğin yanında aynı zamanda akademik alandaki unvanlar için de kullanılmaktadır. Elbette onları Akademisyen başlığımızda inceleyeceğiz. Doktorluğun oldukça sabır, sükunet ve bilgi gerektiren mesleklerden birisi olduğu aşikardır. Eğitimi bir hayli zor olan doktorluğun, öğrenimi gelişen tıpla birlikte hayat boyu devam etmektedir. Doktor ne kadar kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki hastanelere, doktor talebinin niceliğine, faaliyette olan doktorların nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Doktor maaşları hakkında bilgi vermeden önce doktor olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Doktor Olunur?

Günümüz şartlarında doktor olmak için ülkemizde bulunan herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinde bulunan, 6 yıllık Tıp (Lisans) bölümünü başarıyla bitirmek gerekmektedir. 12 dönemlik zorlu derslerin, sınavların, kurulların başarıyla tamamlanmasının ardından adaylar, “pratisyen hekim” unvanıyla mesleğe başlarlar. Pratisyen hekimlik, herhangi bir alanda uzmanlaşmamış, Tıp Fakültesi’ni başarıyla bitirmiş hekimlere denir. Bu hekimlere, genellikle sağlık ocağı, aile sağlık merkezleri ve türevi sağlık kurumlarında rastlanır. Bir alanda uzmanlaşmak isteyen doktorun, TUS adı verilen “Tıpta Uzmanlık Sınavı”na girmesi ve alacağı puan doğrultusunda tercih edeceği uzmanlık alanında 4 yıl daha uzmanlık eğitimini alması gerekmektedir.

Doktor Ne Kadar Kazanır?

Ülkemizde olduğu gibi Dünya’da da doktorluk, oldukça saygın ve rağbet gören mesleklerden birisidir. Üniversite tercih puanları oldukça yüksek olan Tıp Fakültesi’nde okumak pek çok lise öğrencisinin hayali olsa da, gerek yüksek puanları, gerek zorlu eğitim şartlarıyla bu meslek herkesin harcı değildir. Bu yüzden doktorluğun kazançları da piyasa asgari şartlarının üzerinde olmakla beraber, uzmanlığı, cerrahlığı, tecrübesi ve yeteneğine göre çok yüksek rakamlara çıkabilmektedir.

Özel Sektörde Doktor Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel Doktor Kazançları 

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir doktorun Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı hastaneler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Doktor Maaşı 4700 TL – 5500 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Doktor Maaşı 5500 TL – 6500 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Uzman Doktor Maaşı 6500+ TL +Prim

Devlette Çalışan Doktor Maaşları Ne Kadar? 2020 Kamu Doktor Maaşları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan doktorlar için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Elbette bu kazançlar doktorun baş hekim, hastane sorumlusu gibi görevlere göre değişiklik göstermektedir.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Doktor Maaşı 6065 TL
En Yüksek Kademe Uzman Doktor Maaşı 9750 TL

Doktorun Çalışma Şartları Nasıl?

Bu soru için verilecek tek bir yanıt varsa o da oldukça sabır ve bilgi gerektiren şartlara sahiptir diyebiliriz. Doktorluk her ne kadar yüksek kazançlarıyla rağbet gören mesleklerden birisi olsa da, bugün doktor olmak, hastalara karşı sabırlı ve anlayışlı olmak, işinin ehli ve alanında bilgili olmak hiç kolay değildir. Her ne kadar hemşireler yardımcı olsa da özellikle de cerrahlar için çalışma şartları daha da ağırdır. Örneğin bir beyin ameliyatı yahut bir kalp ameliyatına giren cerrahı düşünelim. Bir insanın, hayatı, hatta onunla birlikte ailesinin, sevdiklerinin geleceği o cerrahın ellerindedir. Kimi zaman onlarca saatini ameliyat başında geçiren, günün her saati ulaşılabilen ve her ne koşulda olursa olsun yardıma muhtaç bir insana, yardım etmek için yemin eden kişidir doktor. İşte bu yüzden kazançları yüksek ancak çalışma şartları da bir o kadar zordur doktorun.

Uzman Doktor Olmak İçin Ne Gerekir? TUS Sınavı Nedir?

6 senelik Tıp Fakültesi eğitimini başarıyla bitiren doktorların “Pratisyen Hekim” olduğunu söyledik. Peki uzman doktor olmak için ne yapmak gerekir? Bunun için ülkemizdeki başlıca şart TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girmektir. Bu sınav, temel bilimler ve klinik bilimler sorularından oluşan, 6 senelik tıp eğitiminde öğretilen bilgilerin harmanından oluşmaktadır. TUS sınavında alınan puanlara göre adaylar, aşağıdaki tabloda paylaşmış olduğumuz uzmanlık dallarından birisini tercih etmekte ve göreceği 4 yıllık teorik ve pratik eğitimin ardından “Uzman Doktor” unvanıyla hastanelerde hekimlik yapabilmektedir.

hipokrat yemini

Hipokrat Yemini Nedir? Neden Doktorlar Hipokrat Yemini Eder?

Pek çok film ve dizide hatta bazı karikatürlerde doktorların şunu dediğini duyarız: “Ben hipokrat yemini ettim!” Pek çok mizansene konu olsa da Hipokrat Yemini, doktorlar için oldukça ciddi ve değerli bir yemindir. Hipokrat, tıbbın babası olarak anılan, kurucu ve ilk Tıp bilimlerinin öncüsü sayılan İyon hekimdir. Elbette bu silsileyi coğrafyamızdan, hepimizin bildiği İbn-i Sina takip etmektedir. Bugün modern tıbbın pek çok yöntem ve ilkeleri, Hipokrata dayanır. Tıp mesleğinin kutsa bir meslek olması ve doktorluğun bu kutsiyeti her ne şartta olursa olsun özveriyle taşıması için Hipokrat yemini vardır. Doktorlar, en zor şartlarda gerek savaş anında gerek bir münakaşada, düşmanına dahi olsa yardıma ihtiyaç duyduğu an yardım etmek üzere bu yemini eder ve taşırlar.

Tıptaki Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi tıp denilince aklımıza sadece kulak burun boğaz uzmanı yahut kardiyolog gelmemelidir. Tıp Fakültesi’nin ardından uzmanlık yapmak isteyen pratisyen hekimlerin, kendilerini geliştirip insanlara fayda sağlayabileceği pek çok uzmanlık bulunmaktadır. Elbette tüm bu uzmanlıklara göre doktor maaşları farklılıklar gösterebilmektedir. İşte sizler için tüm bu uzmanlıkları aşağıdaki tabloda derledik. Tıp okumak isteyen ve bu yola gönül vermiş tüm adaylara başarılar dileriz.

Acil Tıp Kadın Hastalıkları ve Doğum Aile Hekimliği Kalp ve Damar Cerrahisi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kardiyoloji
Adli Tıp Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anatomi Nöroloji Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi Nükleer Tıp
Beyin ve Sinir Cerrahisi Ortopedi ve Travmatoloji Çocuk Cerrahisi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Radyasyon Onkolojisi
Çocuk Psikiyatri Radyoloji Deri ve Zührevi Hastalıkları Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Spor Hekimliği
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Fizyoloji Tıbbi Biyokimya Genel Cerrahi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji
Göğüs Cerrahisi Tıbbi Farmakoloji Göğüs Hastalıkları Tıbbi Genetik Göz Hastalıkları Tıbbi Mikrobiyoloji
Halk Sağlığı Tıbbi Patoloji Histoloji ve Embriyoloji Üroloji İç Hastalıkları Hava ve Uzay Hekimliği