Bilgisayar Programcısı Maaşları

bilgisayar programcısı maaşları

Kodlama, geliştirme, programlama ve tasarlama üzerine geliştirici/developer olan kişidir bilgisayar programcısı. Günümüzde bilgisayar programcısı maaşları her geçen gün biraz daha artmaktadır. Nitekim her şeyi yazılıma, programlama ve donanıma merkezlenmesiyle, bilgisayar programcılarına verilen önem de giderek artmıştır. Bir program, işlevi gerçekleştiren eylemin beynidir. Algoritmayı tasarlayan, kurgulayan ve kodlamasını yapan kişidir bilgisayar programcısı. Bilgisayar programcısı görevleri arasında:

  • Kodlama,
  • Algoritma yaratma,
  • Yazılım geliştirme,
  • Program güncelleme,
  • Donanım hatalarını tespit etme,
  • Yeni yazılımlar geliştirme,
  • Kompleks işlemleri basitleştirecek programları yazma

gibi çeşitli görevleri bulunur. Günümüzde kullandığımız neredeyse tüm mekanik cihazların beyni, bir bilgisayar programcısı tarafından yazılmıştır. Örneğin alışveriş yaparken kullandığımız kredi kartları ve pos cihazları, envai çeşit abur cubur ve ürünü alabildiğimiz otomatlar, kasalar, bilgisayarlar, cep telefonları, arabalar, uçaklar ve aklınıza gelebilecek hemen her mekanik aletin yapımında mutlaka bir programcı çalışmıştır. Günümüz bilgisayar programcısı maaşlarının hızla yükseldiği ve hemen her şirketin otomasyon ve merkezileşme konusunda mutlaka bir bilgisayar programcısına ihtiyaç duyduğu bir çağdır. Hal böyle olunca bilgisayar programcısı gelirleri de giderek artmaktadır. Nitekim henüz Dünya’da ve ülkemizde, ihtiyaç duyulan programcıyı karşılayacak kadar bilgisayar programcısı bulunmamaktadır. Bilgisayar Programcısı ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki mühendislik ofislerine, mühendis talebinin niceliğine, faaliyette olan mühendislerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Bilgisayar Programcısı maaşları hakkında bilgi vermeden önce bilgisayar programcısı olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Bilgisayar Programcısı Olunur? 

Günümüzde bilgisayar programcısı olmak için ülkemizde bulunan herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinde okumasına gerek yoktur. Bir bilgisayar ve internet sahibi her birey yazılım, kodlama ve programlamayı internet üzerinden rahatlıkla öğrenebilir. Elbette her meslekte olduğu, eğer yazılım alanında da çok çok iyi değilseniz, büyük çaplı şirketler bünyelerine alacağı programcılarda mutlaka bir üniversite şartı aramaktadır. Bu yüzden programcı olma isteyen ve bu işe gönül vermiş adayların, herhangi bir üniversitede yer alan Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı veya BÖTE gibi bölümlerden birisini okuması, ona avantaj sağlayacaktır. Bir bilgisayar programcısını programcı yapan ve bilgisayar programcısı maaşlarını yüksek kılan en temel şey algoritma yaratabilmesidir. Nitekim programlamada algoritma, bu işin beyni sayılır. Analitik düşünemeyen, matematik bilmeyen birisinin programlama da pek de başarılı olduğu görülmemiştir.

sektörel maaşlar

Bilgisayar Programcısı Ne Kadar Kazanır?

Gelişen Dünya’da programlama ve yazılıma verilen önemin artmasıyla birlikte programcı maaşları da giderek artmıştır. Bu durum Dünya’nın pek çok gelişmiş ülkesinde normalleşse de bizim ülkemiz de henüz çok tazedir ve programcı açığı oldukça fazladır. Bu sebeple ülkemizde bilgisayar programcısı maaşları, piyasa şartlarına kıyasla pek çok mühendislik alanından daha yüksektir diyebiliriz. Nitekim programlamada devreye giren en önemli faktör analitik düşünme ve yaratıcılıktır. Bir algoritmanın dilinden, tepkilerinden anlamayan, algoritma inşa edemeyen, denklemler yazılımsal boyuta uyarlayamayan bir kişi başarılı bir programcı olamaz.

Özel Sektörde Bilgisayar Programcısı Maaşları Ne Kadar? – 2020 Bilgisayar Programcısı Maaşları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir bilgisayar programcısının Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Bilgisayar Programcısı Maaşı 2850 TL – 3600 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Bilgisayar Programcısı Maaşı 3600 TL – 4750 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Bilgisayar Programcısı Maaşı 4750+ TL +Prim

Devlette Çalışan Bilgisayar Programcısı Maaşları Ne Kadar? – 2020 Kamu Bilgisayar Programcısı Maaşları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan bilgisayar programcıları için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Bilgisayar Programcısı Maaşı 3220 TL
En Yüksek Kademe Bilgisayar Programcısı Maaşı 3980 TL

Kamu bilgisayar programcısı alımları için memur maaşları yazımıza göz atabilirsiniz.

sana en yakın hizmet ve ofisi bul

Bilgisayar Programcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Bilgisayar programcıları, diğer mühendislik ve teknisyenlik alanlarının aksine çalışma şartları, çalıştığı şirketin şartlarına oranla biraz daha rahat denebilecek teknisyenlik dalıdır diyebiliriz. Nitekim bu alanda kariyerini geliştiren bireyler, genellikle vakitlerini bilgisayarla geçirmekten keyif alan, yaptığı işi, bir işten ziyade zevk aldığı bir aktivite olarak görmeyi becerebilmektedir. Elbette çalışma şartlarının çok zorlayıcı olduğu firmalar olsa da genellikle çalışma şartlarının rahat olduğunu söyleyebiliriz. Hatta öyle ki, bazen bu rahatlığı Starbucks’da elinde kahvesiyle işlerini yürüten programcılar da görmek mümkün.

Bilgisayar Programcısı İş İmkanları Nasıl?

Son dönemde ülkemizdeki üniversite ve mühendislik fakültelerinin sayısının giderek artmasıyla birlikte her yıl piyasada pek çok bilgisayar programcısı yeni mezun olarak işe başlamaktadır. Elbette bu durum, bilgisayar programcısı iş imkanları konusunda sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Belli başlı bazı büyük şehirlerdeki yazılım ve elektroniğe dair projelerine yapılan yatırımlar, ülkemizdeki bilgisayar programcısı talebini arttırmakta ve bilgisayar programcıları maaşları konusunda yeni kapılar açmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayar programcıları, proje takibi, ekip liderliği, şirket yönetimi de yapabilmekte, lisans tamamlama ve yüksek lisansın ardından üniversitede akademisyen olabilmektedir. Bu gibi ek iş kolları da bilgisayar programcıları için avantaj ve ek gelir kapısı olmaktadır. Elbette gelişen Dünya, pek çok elektronik ve mekatronik inovasyonların artmasıyla birlikte bilgisayar programcılarının da iş imkanları giderek artmıştır. Bugün pek çok firma, bünyesinde bilgisayar programcısına ihtiyaç duymaktadır.

yurt dışında bilgisayar programcısı olmak

Bilgisayar Programcısı Hangi Programları Kullanır?

Günümüzde programlamaya dair pek çok kaynak ve yazı okumak mümkün. Ancak bu işe başlamak isteyen bireyler genellikle nereden ve ne öğrenerek başlayacaklarını bilmemektedir. Bilgisayar programcısı olmak için öncelikle yazılım ve kodlama sevmek, algoritma, analitik düşünme ve matematikle barışık olmak gerekir. Bu özellikleri taşımayan bireyler, programcılıktan çabuk sıkılarak mesleği yarıda bırakmaktadırlar. Ardından bireylerin, çeşitli yazılım ve programlama dillerini öğrenmesi gerekir. Örneğin C, C#, C++, python, Java programcıların bilmesi gereken programlama dillerinden bazılarıdır. Elbette bilgisayar programcısı maaşları konusunda belirleyici faktörlerden birisi programcının mesleğini icra ettiği alandır. Nitekim programlama, sahası oldukça geniş alanlardan birisidir. Örneğin web programlamada çalışan bir programcı PHP, HTML, CSS gibi diller bilirken araç yazılımlarında çalışan bir programcının bu dilleri bilmesine gerek yoktur. Bu yüzden programcı olmak isteyen bir adayın hangi sektörde faaliyet göstereceğini iyi belirlemesi, o sektöre uygun kodlama dillerini ve programları öğrenmesi gerekmektedir.

Yurt Dışında Bilgisayar Programcısı Olmak

Pek çok programcının hayalinde ve hevesinde slikon vadisine gidip adını duyuran bir programcı olmak, Google, Microsoft gibi firmalara girmek yahut kendi milyon dolarlık projelerini yapmak vardır. Elbette bu zannedildiği kadar kolay değildir. Yurt dışında bilgisayar programcısı olmanın ilk şartı çok çok iyi seviyede bir yabancı dildir. Bunun yanı sıra Türkiye’deki bir programcının, yurt dışındaki herhangi bir şirketten teklif alabilmesi için, o ülkedeki programcılardan daha başarılı ve iyi bir programcı olduğunu ispat etmesi gerekir. Nitekim adayların yabancı dili, azmi, bu alandaki yeteneği öncelikli faktördür. Şu da göz ardı edilmemelidir ki, yabancı dili iyi olmayan ve herhangi bir okul mezunu olmayan ancak yaptığı projelerle alanında ses getiren pek çok programcı bugün yurt dışında, yüksek hacimli firmalarda çalışmaktadır.