Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisi, bilgisayarın ağırlıkla donanımsal aynı zamanda kısmi yazılımsal kurulum, bakım, onarımını yapan, yeni donanımsal parçalar geliştiren, var olan donanımsal parçalarda iyileştirme yapan mühendislik dalıdır. Ülkemizde iş alanı son zamanlarda oldukça popülarite kazanmaya başlayan Bilgisayar Mühendisi maaşları ve görevleri arasında:

 • Donanımsal kurgu ve yönetim
 • Algoritma geliştirme
 • Yazılımsal proje yönetimi
 • Proje geliştiriciliği
 • Teknik bilgisayar ve yazılım desteği

gibi görevleri bulunur. Özellikle Avrupa ve Amerika’da, yazılım ve bilgisayar programcılığıyla birleştirilen bölüm, oldukça geniş ve dolgun maaşlı iş olanaklarına sahiptir. Bugün ülkemizde dahi bu bölümü okuyan pek çok gencin hayali, Slikon Vadisi’nin önde gelen mühendisleri arasında yer almak, Google, Yahoo, Amazon, Apple gibi firmalarda çalışmak yahut bu ölçekte firmayı yaratan bir deha olmayı arzulamaktadır! Bunun yanı sıra aldıkları 4 yıllık lisans eğitimine ek, yüksek lisans ve doktoralarını tamamlayan Bilgisayar Mühendisleri, akademik kariyerde de ilerleme hakkına sahiptirler. Bilgisayar mühendisi ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki mühendislik ofislerine, mühendis talebinin niceliğine, faaliyette olan mühendislerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Bilgisayar mühendisi maaşları hakkında bilgi vermeden önce bilgisayar mühendisi olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Bilgisayar Mühendisi Olunur?

Bilgisayar Mühendisi olmak için, ülkemizdeki herhangi bir devlet/vakıf üniversitesinin Mühendislik Fakültesinde yer alan Bilgisayar Mühendisliği Lisans (4 yıllık) programı başarıyla tamamlamak yeterlidir. Mühendislik fakültesinde alınan 8 dönemlik ders ve sınavların sonunda, lisans programını başarıyla tamamlayan adaylar Bilgisayar Mühendisi olarak iş hayatına atılırlar. Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisleri, dilerlerse bir özel şirkette kariyerine, dilerse kamu personel seçme (KPSS) sınavıyla devlette memur statüsünde Mühendis olarak işlerine başlayabilirler. Bunun haricinde mezuniyetinin akabinde yüksek lisans ve doktorayla akademik kariyer de yapma hakları mevcuttur.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?

Bilgisayar Mühendisliği, son dönemde popülaritesinin hızla artmasıyla beraber oldukça saygın ve rağbet gören bir meslek haline gelmeye başlamıştır. Bilgisayar mühendisleri, zorlu 8 dönemlik eğitim öğretimin ardından, mühendis diplomasıyla piyasanın talep ve eksiğini gidermektedir. Son dönemde Bilgisayar Mühendislerine duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Elbette yurtiçi ve yurtdışında çalışan bilgisayar mühendislerinin maaşları, yaptıkları işin kalitesi ve bireysel edinimleriyle değişkenlik göstermektedir.

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2020 Bilgisayar Mühendisi Kazançları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir Bilgisayar Mühendisinin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Bilgisayar Mühendisi Maaşı 1700 TL – 3000 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Bilgisayar Mühendisi Maaşı 3000 TL – 5100 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Bilgisayar Mühendisi Maaşı 5100+ TL +Prim

Devlette Çalışan Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2020 Kamu Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan Bilgisayar Mühendisleri için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Bilgisayar Mühendisi Maaşı 4910 TL
En Yüksek Kademe Bilgisayar Mühendisi Maaşı 5250 TL

Bilgisayar Mühendislerinin Çalışma Şartları Nasıl?

Bilgisayar Mühendisleri, diğer mühendislik alanlarının aksine çalışma şartları, çalıştığı şirketin şartlarına oranla biraz daha rahat denebilecek mühendislik dalıdır diyebiliriz. Nitekim bu alanda kariyerini geliştiren bireyler, genellikle vakitlerini bilgisayarla geçirmekten keyif alan, yaptığı işi, bir işten ziyade zevk aldığı bir aktivite olarak görmeyi becerebilmektedir. Elbette çalışma şartlarının çok zorlayıcı olduğu firmalar olsa da genellikle çalışma şartlarının rahat olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgisayar Mühendisinin İş İmkanları Nelerdir?

Son dönemde ülkemizdeki üniversite ve mühendislik fakültelerinin sayısının giderek artmasıyla birlikte her yıl piyasada pek çok bilgisayar mühendisi yeni mezun olarak işe başlamaktadır. Elbette bu durum, bilgisayar mühendisinin iş imkanları konusunda sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Belli başlı bazı büyük şehirlerdeki bilgisayar ve elektroniğe dair projelerine yapılan yatırımlar, ülkemizdeki bilgisayar mühendisi talebini arttırmakta ve bilgisayar mühendislerine yeni kapılar açmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayar mühendisleri, proje takibi, ekip liderliği, şirket yönetimi de yapabilmekte, üniversitede akademisyen olabilmektedir. Bu gibi ek iş kolları da bilgisayar mühendisleri için avantaj ve ek gelir kapısı olmaktadır.

yurt dışında bilgisayar mühendisliği okumak

Yurt Dışında Okuyarak Türkiye’de Bilgisayar Mühendisi Olunur Mu?

Pek tabi yurt dışında herhangi bir üniversitede okuyarak bilgisayar mühendisi olunabilir ancak ülkemizde bu mesleği icra etmenin, projelere yasal olarak imza atabilmenin belli başlı bazı şartları vardır. Bunların başında denklik gelmektedir. Yurt dışında bilgisayar mühendisliği okuduğunuz üniversitenin, ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) uyarınca, kanun ve tüzüklerinde belirtilen kurallara uygun olarak denkliği bulunması gerekir. Yani sizin tıpkı Türkiye’de bir üniversitenin bilgisayar mühendisliğini bitirmiş gibi gereken nitelik ve şartlara sahip, YÖK tarafından kabul görmüş bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okumanız gerekir. Bunun en bilinen iki aşaması vardır Bunlardan birisi YÖK tarafından denklik verilmiş üniversitedir. Yani siz, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavdan alacağınız puanla yurt dışında, YÖK tarafından tanınan bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okur ve tıpkı Tükiye’deki bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesinden mezun gibi bilgisayar mühendisi unvanını alırsınız. Yurt dışında okuyarak Türkiye’de bilgisayar mühendisliği yapmanın bir diğer koşulu ise yine YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olup denklik sınavına girmenizdir.

Bilgisayar Mühendisliği Denklik Sınavı

Yurt dışında, YÖK tarafından tanınan ancak denklik sınavına tabi tutulmuş bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde “Bilgisayar Mühendisi” unvanıyla iş yapabilmeniz için denklik sınavı denen, sizin bu ülkedeki bilgisayar mühendislerine denk olduğunuzu gösteren sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınav genellikle okuduğunuz bölüm hakkında çeşitli sorulardan oluşur ve denklik sınavında başarılı olmanız için en az 50 puan almanız yani soruların yarısını doğru cevaplamanız gerekmektedir. Aksi takdirde denklik alamaz ve piyasada 2 yıllık bilgisayar teknikeri statüsünde çalışmaya başlarsınız. Bu yüzden denklik sınavı bilgisayar mühendisi maaşları konusunda etkileyici faktörlerdendir. Bugün yurt dışında pek çok üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır. Ancak başvuru ve kayıt yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Nitekim pek çok danışman firma “YÖK denkliği olan üniversite!” sloganıyla öğrenci çeker. Ancak onların pek çoğu YÖK’ün tanıdığı ama denklik sınavı şartı koyduğu üniversitelerdir. Bu yüzden başvuru ve kayıt sırasında, kayıt yapılacak üniversitenin şartlarına ve YÖK ile ilişkisine özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendislerinin Kullandığı Programlar

Günümüzde bilişim sektöründeki, bilgisayar programlarının ve teknolojinin ilerlemesiyle artık mimarlar, bilgisayar mühendisleri ve diğer tüm mühendisler, çizim ve projeleri bilgisayar başından yapmaktadır. Bunun için gerek üniversitede gördükleri programlar, gerekse okul sonrası piyasada kendilerini geliştirmeye yönelik pek çok program kullanmaktadırlar. Bu programlar:

 • Visual Studio Code
 • AutoDesk ailesi
 • Sublime TEXT
 • SketchUP
 • SolidWorks
 • CATIA

gibidir. Bunların yanı sıra Photoshop, excel, microsoft office programları ve bazı yazılım programlarını bilmek, bilgisayar mühendislerine meslekleri ve prestijlerinde avantaj sağlamakta, onları rakiplerinden bir adım öne taşımaktadır. Ayrıca yine rakiplerinden önde olmak isteyen bilgisayar mühendisi adayları, lisans öğrenimleri sırasında çift anadal, yandal gibi programlara yaparak, ek bir meslek sahibi olabilir, bilgi donanımlarını arttırabilirler.