berber maaşları

Berber, bir erkeğin her türlü saç, sakal kesim, düzeltme işlemleri yapan, yüz ve cilt bakımını yapan, imajını ve görünümünü değiştiren kişidir. Günümüzde cilt bakımı ve imaj düzenlemesini daha çok erkek kuaförleri yapsa da, berberlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Berber, tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan meslek erbaplarından bir tanesidir. Başlarda, bireyler birbirlerine berberlik yapmaktaydı. Yani herkes, eşinin, dostunun saç ve sakalına yardımcı olmakta, sadece padişahların ve kralların kendilerine has bu işi yapan meslek erbapları bulunmaktaydı. Ancak zamanla, nüfusun da artmasıyla berberlik mesleğine ihtiyaç olduğu anlaşıldı ve sadece bu işten sorumlu meslek sahipleri ortaya çıktı. Berber maaşları ve görevleri arasında:

  • Saç ve sakal kesim
  • Cilt bakım
  • İmaj düzenlemesi
  • Yüz bakımı
  • Saç ve sakal imajı
  • Boya ve şekil

gibi görevler bulunur. Günümüzde berberlik mesleğinin, yerini yavaş yavaş erkek ve kadın kuaförlere bıraktığını söylemek mümkündür. Bu durum, berberlerin kazançlarında düşüşe neden olmakla beraber, bu değişime ayak uyduramayan berberlerin iflasına kadar varabilmektedir. Berber ne kadar kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki berber, bakım ve güzellik merkezlerine, berber talebinin niceliğine, faaliyette olan berberlerin nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Berber maaşları hakkında bilgi vermeden önce berber olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Nasıl Berber Olunur?

Berber olmak için herhangi bir ön lisans veya lisans programını bitirmenize gerek yoktur. Ancak berberliğin geçmişten gelen bir zanaat olduğunu da unutmamak gerekir. Bu tür el becerisine dayanan zanaatler daha çok usta-çırak ilişkisiyle kazanılan edinimlerdir. Eğer bakış açınızın, vizyonunuzun, yeteneğinizin ve değişime ayak uydurabilme becerinizin yeterince iyi olduğuna inanıyorsanız, bir berberin yanında çıraklık yaparak bu işin inceliklerini öğrenebilirsiniz. Üniversitede bununla ilgili okuyabileceğiniz “Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri” bölümü bulunmaktadır. Ancak yine de işin pratiği, işi yapmaktan geçer. Bu yüzden her ne kadar işin tekniği ve teorisini alsanız da, bir süre pratiği tecrübe etmenizi tavsiye ederiz.

Berber Ne Kadar Kazanır? 

Gün geçtikçe kuaför ve güzellik merkezlerinin artmasıyla eski usul berberlere olan ihtiyaç ve talep de giderek azalmaktadır. Elbette bu durum, berberlerin kazançlarını olumsuz etkilemektedir. Değişime ayak uyduramayan pek çok berberin günümüzde dükkan kapattığını görmekteyiz.

Özel Sektörde Berber Maaşları Ne Kadar? 2020 Berber Kazançları

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir berberin Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı berberler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Berber Maaşı 1800 TL – 2750 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Berber Maaşı 2750 TL – 4500 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Berber Maaşı 4500+ TL +Prim

Devlette Çalışan Berber Maaşlar Ne Kadar? 2020 Kamu Berberleri Ne Kadar Kazanıyor?

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan berber için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Nitekim bu kişiler kamuda “Berber” olarak değil normal memur olarak mesleklerini icra ederler.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Berber Maaşı 2978 TL
En Yüksek Kademe Berber Maaşı 3150 TL

Berberin Çalışma Şartları Nasıl?

Berberlerin çalışma şartları neredeyse birbiriyle aynıdır. Elbette sahip olduğu marka imajı ve popülaritesine göre berberlerin de gün boyu iş yapanları ve daha az iş yapanları mutlaka vardır ancak bunun kazancı da aynı doğrultuda artmaktadır. Pek tabi berberlik de müşteri potansiyeli ve sahip olduğu kitle gereğince sabır gerektiren mesleklerden birisidir. Nitekim berbere her zaman aklı başında olgun insanlar gitmemektedir. Berberlerin işini, mesleğini ve çalışma şartlarını zora sokan pek çok müşteri de berbere gitmektedir. Bunlara ek olarak berberin faaliyette olduğu semt de, çalışma şartlarını etkilemektedir.

Berberlerin İş İmkanları Nasıldır?

Günümüzde pek çok kişi gerek sosyal yaşantısındaki artış gerekse toplum içerisinde bakım ve güzelliğe verilen önemin artmasıyla, kişisel görünüm ve imajlarına daha çok dikkat etmeye başlamıştır. Başlarda sadece saç kesim ve bakımıyla ilgilenen berberler, imaja verilen önemin artmasıyla iş alanlarını genişletmiştir. Bugün, popüler bir semtin berberine gittiğimiz zaman, saç kesim, saç bakım, ağda, cilt bakıma dair pek çok alternatif alanda da hizmet verdiğini görmekteyiz. Her ne kadar berberlik çatısı altında işlerini yapıyor olsalar da, bakım ürünleri satarak bir yandan pazarlama ve ticaret yaptıklarını da söyleyebiliriz. berberlerin iş imkanları gün geçtikçe genişlemekte ve kazançlarını doğru orantıda arttırmaktadır. Elbette her meslekte olduğu gibi berberlikte de olduğu gibi, yaşadığı ülke, mesleğe etki etmektedir. Gelişmekte olan, moda ve bakımın, popüler magazin ve imajın artış gösterdiği ülkelerde, berberlik rağbet gören ve yıldızı hızla parlayan mesleklerdendir.

ucuz berber bulmak

En Ucuz Berber Nasıl Bulunur?

Elbette bu sorunun yanıtı, kalite ve imajla doğru orantılıdır. Bugün, bir saç kesimini çok cüzi miktarlarda yapan berberler olduğu gibi, oldukça uçuk fiyatlara yapan berberler de  vardır. Eğer her iki berberi de deneyimleme şansınız olduysa arasındaki farkı oldukça rahat anlayabilirsiniz. Elbette uygun fiyatlı berber bulma konusunda size bir kaç tüyomuz olacak. Bunlardan ilki semttir. Bir berberin ne kadar uygun fiyatla saç kesim, bakım vb. hizmetleri öğrenmek için berberin bulunduğu semt oldukça önemlidir. Nitekim kitlesi ve popülaritesi yüksek nüfuslu semtlerde, iş yeri kiraları da pahalı olacağından, berberler gerek kira, gerek diğer elektrik, su, çalışan masrafı gibi maliyetleri karşılayabilmek için, verdikleri hizmete yüksek meblağlar isteyebilir. İkinci tüyomuz ise dükkanın genişliği, kapasitesi ve eşyaların modeli. Eğer eski, küçük bir berber dükkanına gidiyorsanız, kullanılan makas, makine, fön makinesi gibi cihazlar model olarak biraz daha eskiyse burası sizin için uygun fiyatlı berber diyebiliriz. Elbette tüm bu söylediklerimiz ufak bir nükte. Eğer çok sık berbere giden birisi değilseniz gerek sağlığınız, gerek kişisel bakımınız için kalite ve hizmetten ödün vermemenizi tavsiye ederiz.

Yurt Dışındaki Berberler Ne Kadar Kazanıyor?

Pek çok alanda olduğu gibi ülkemizdeki mesleklerin yurt dışındaki kazançları da merak konusudur. O halde berberlik için size gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, ülkemiz berber maaşları açısından zirveyi oynamaktadır. Nitekim yurt dışında, gerek Avrupa ülkeleri gerekse Amerika eyaletlerinin pek çoğunda insanlar, saç kesim ve bakım hizmetlerine fazla para vermeyi sevmemektedir. Bunun yerine insanlar, cilt bakımı, güzellik ve moda üzerinde durmaktadır. Bu yüzden dikkat ederseniz, modaya dair pek çok popüler gelişme kıyafet (tekstil), cilt, ayakkabı, krem, parfüm vb. türevlerine yöneliktir. Saç stilleri de modanın her ne kadar bir parçası da olsa diğer alanlar kadar etkili ve baskın değildir. Bu yüzden ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde berber kazançları, yurt dışındaki berber kazançlarına oranla oldukça iyi konumdadır diyebiliriz.

1 Yorum. Yeni Yorum

[…] Günümüzde terzilik, tarihi epey eskiye ve el işine dayanan zanaatlerden birisidir. Tıpkı berberlik gibi terzilik de de usta-çırak ilişkisi, el beceresi, vizyonu ve yeteneği olan bir iştir. […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü